Manisa Haberleri

Muş’ta Kurtlar Sürüye Daldı, 30 Koyun Telef Oldu

Haber 04.07.2015 09:47 Cumartesi
Muş’un Çukurbağ köyünde sürüye saldıran aç kurtlar 30 küçükbaş hayvanı telef etti.
Muş merkeze bağlı Çukurbağ köyünde aç kurtlar köy meydanında koyun ve keçilere saldırdı. İftar vaktinde ovada serbest bırakılan hayvanlara saldıran kurtlar 30 koyun ve kuzuları telef etti.
Akşam iftar yemeği için hayvanlarını bahçede otlaması için bıraktıklarını belirten İsmail Tüyen, yaklaşık 15 dakika sonra hayvanları kontrol etmek için çıktığını ancak bulamadıklarını söyledi. Sabah saatlerine kadar araç ile ovada hayvanlarını aradıklarını ifade eden Tüyen, hayvanların yarısının yaralı olduğunu ve yarısının ise telef olarak gördüklerini söyledi. Kurt saldırısı sonucu yaralanan hayvanları yarı fiyatından daha az bir maliyetle kaplara sattıklarını kaydeden Tüyen, “Toplam 30 tane hayvanımız telef oldu. Yarısından fazlası gitti yaralı olan 6 ile 7 tanesini sattık. Zararımız da çıkmadı, yarı fiyatına kasaplara sattık. Yarı fiyatından daha az fiyatla kasaplara sattık. Otlamaya bıraktık 10 ile 15 dakika otlasınlar içeri alırız dedik. Ramazan ayıdır yemek yemeği gittik. 10 ile 15 dakika geçti aile dışarı çıktık ve sabaha kadar aradık ve bulamadık. Saat 7 civarıydı cesetlerini bulduk. 15 tanesi telef oldu ve yavrularıyla beraber 30 tane telef oldu” dedi
Tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu kaydeden Tüyen, “Geçimimiz zaten hayvancılıktır başka bir şeyde yok. Bir hayvanımız var yarısı zaten gitti yarısı kaldı” şeklinde konuştu.
Ovada yarılı olarak bulunan hayvanların bir kısmına evde bakan Tüyen, korkudan geriye kalan yaklaşık 4 keçiyi ise evde besliyorlar. Yaralı hayvanları kendi imkanı ile tedavi eden Tüyen, yaralı kalan diğer hayvanları da satacaklarını sözlerine ekledi.