Manisa Haberleri

Fransız Mühendis, Pedalla Yaşama Tutundu

Haber 04.07.2015 10:18 Cumartesi
İtalya Milano’dan güneş enerjili bisikletiyle yola çıkan Fransız çift, 3 bin 500 kilometrelik yolun ardından EXPO 2016 Antalya Sergi alanına ulaştı. Göğüs kanseri olan iki çocuk annesi Fransız mühendis, spor yaptığından beri sağlığının iyiye gittiğini söyledi.
Güneşten aldığı enerji ile hareket edebilen bisikletlerin yarıştığı, The Sun Trip Organizasyonu’na katılan 25 yarışmacıdan sonuncuları da Antalya’ya ulaştı. İnsan gücünün yanı sıra güneş enerjisi kullanılarak hareket eden bisikletli yarışmacılar 6 Haziran’da Milano 2015 Dünya EXPO’su Türkiye pavyonundan düzenlenen törenle yola çıkmıştı.
14 ülkeden 25 sporcunun katıldığı yarışmada EXPO 2016 Antalya Sergi alanına ulaşan son yarışmacılar Fransız bir çift oldu. Beatrıce Cazanave (50) ile kocası Yannıck Aspe (52) güneş enerjisi destekli bisikletleriyle Aksu ilçesine geldi. Fransız çifti sergi alanı yönetim ofisi önünde EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül karşıladı. Şengül, Fransız çift ile önceki gün Antalya’ya ulaşan diğer yarışmacı Thomas Pollet ile sohbet etti.
YUNANİSTAN’DA AYI GÖRDÜK
50 yaşında ve iki çocuk annesi olan bilgi işlem mühendisi Beatrice Cazanave, İtalya’dan yola çıktıklarını ve 3 bin 500 kilometre yol yaptıklarını söyledi. “Herşey çok güzel geçti” diyen Fransız mühendis, matematik öğretmeni eşinin güneş enerjili bisiklet yaptığını ve çok iyi çalıştığını söyledi. Bisikleti gören herkesin kendileriyle yakından ilgilendiğini belirten Cazanave, “Her yerde çok güzel manzaralar gördük. Antalya’ya geliş büyük bir andı. Çünkü buradaki peyzaj gerçekten çok süper. Yaşam biçimiyle güzel, olağanüstü ve çok huzur verici. Yunanistan’da bir ayı gördük ve o anda çok güzel ve inanılmaz bir andı.”
SPOR KANSERİ YENMEK İÇİN BİR YÖNTEM
Türkiye’de kendilerini misafir eden ailelerin iyi ve misafirperver olduğunu söyleyen Fransız mühendis Beatrrice Cazanave, “5 yıldır göğüs kanseri ile mücadele ediyorum. Doktor kontrolündeyim. Çok ilerlemiş. Ek tümörler bulunduran bir kanser. Kemoterapi gördüm en başta. 5 yıldır da hormonal bir tedavi görüyorum” dedi. Tedavinin yan etkilerinin kalpte yan etkilere neden olduğunu, sürekli kontrol altında olduğunu vurgulayan Fransız kadın, yoğun spor yaptığından beri sağlığının iyiye gittiğini anlattı. “Spor hastalığı yenmek için iyi bir yöntem. Çok pozitif bir etkisi var. Beatrice Cazanave, “Özellikle benim gibi hastalığı performansını düşürdüğü hastalar için kalp ritmini normal düzeyde tutuyor. Bu sayede de yapamayacağım bisiklet parkurları yapabiliyorum.”
HASTALIĞIN DIŞINDA HAYAT VAR
Kanser olunca hava kirliliği yaratan şeylerden uzak durduğunu, kansere yakalananlara mesaj vermek istediğini de söyleyen Cazanave, “İstatistikler her zaman gerçeği yansıtmıyor. Üç yıl önce ben şu anda hayatta olabileceğimi düşünmüyordum. Ama 5 yıl geçti hem formdayım hem de daha önce yapamayacağım spor performansları yapıyorum. Yolda 50. yaşımı kutladık. Hastalığın dışında bir hayat var”
EXPO 2016 Antalya hakkında bilgi alan yarışmacılara EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği şakayık takdim edildi. Bisikletçiler bir süre dinlendikten sonra tekrar Milano’ya doğru yola çıkıp toplamda 7 bin kilometre yol katetmiş olacaklar.