Manisa Haberleri

Beyşehir Gölünde Amatör Av Sahaları Genişledi

Haber 04.07.2015 10:44 Cumartesi
Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nde amatör avcılık yapılabilecek sahalar genişledi ancak, göl bünyesindeki adalarda sportif olta balıkçılığına izin verilmedi.
Sportif olta tutkunlarının en gözde amatör balıkçılık av alanlarından birisi olan Beyşehir Gölü’nde yapılan yeni düzenleme ile av sahalarının genişlediği bildirildi.
Konya Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (KAOBDER) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından belirlenen amatör olta balıkçılarının avlanabilecekleri sahaların KAOBDER ve üyelerinin yapmış olduğu başvuru üzerine artırılıp genişlemek üzere yeniden tespit edildiği belirtildi.
Açıklamada, Konya’nın Beyşehir ve Hüyük ile Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli olmak üzere 4 ilçeye sahili olan Beyşehir Gölü’ndeki bazı adaların olta balıkçılığına açılması için yapılan müracaatın uygun görülmediği ve adalarda halen bu yasağın devam ettiği, kurallara uymayanların tespit edilmesi halinde idari para cezası yaptırımları ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulunulurken, 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Beyşehir Gölü’nde sportif amatör olta balıkçılığına izin verilen bölgeler şöyle belirtildi: Beyşehir Eşrefoğlu Köprüsü-Atapark arası, Yeşildağ Sapçaburun (İskele) mesire alanı, Yörükoğlu harımı-Ergenli (Dirgen’in yeri) arası, Gölkonak iskele mevkii, Yenişarbademli-Şarkikaraağaç yolu üzeri Kızılkise piknik alanı, Pereme mevkii-Sulak (Cennet) arası, Hüyük Budak Mahallesi Aliçarası mevkiinden, Köyaltı-Soğla mevkiine kadar, Beyşehir Akburun Mahallesi’nde Çetin’in Burnu mevkii, Sarıgöz deresinin göle döküldüğü alanlar.
Beyşehir Gölü kıyılarında, daha önce sportif amatör olta balıkçılığı sadece Beyşehir Eşrefoğlu Köprüsü ile Karaburun ve Isparta bölgesinde Pereme (Cennet) mevkisinde yapılabiliyordu. Yeni düzenleme ile Türkiye’nin en büyük tatlı su gölündeki amatör balıkçılık av sahasının genişlemesi olta tutkunlarını sevindirdi.
Beyşehir Gölü’nde amatör balıkçılığa izin verilen bölgelerde yapılabilecek sportif olta avcılığı sadece su ürünleri avının serbest olduğu 9 aylık dönemde yapılabilecek.