Manisa Haberleri

IAEA Başkanı Amano: ’’Görüşmelerde İlerleme Kaydedildi Ancak Daha Fazla Çalışmaya İhtiyaç Var’’

Haber 04.07.2015 14:14 Cumartesi
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, Tahran’da yaptığı görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, Avusturya’nın başkenti Viyana’da nükleer görüşmelerin yürütüldüğü otele geldiği sırada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 2 Temmuz’da Tahran’a gittiğini ve ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüştüğünü söyleyen Amano, “Görüşmelerde ilerleme kaydedildi ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi.
Görüşmeler hakkında daha fazla detay vermeyen Amano, İran ile işbirliği yapılması halinde yıl sonuna kadar muhtemel askeri boyutları da içeren sorunların açıklığa kavuşturulması için bir rapor hazırlayabileceklerini kaydetti. Amano, ayrıca bir anlaşma yapılması halinde o anlaşmanın uygulanmasına hazır olduklarını aktardı.
5+1 ülkeleri, İran’ın askeri tesislerinin de denetlenmesi, bilim adamlarıyla görüşülmesi ve geçmişteki nükleer faaliyetlerin muhtemel askeri boyutu hakkında bilgi verilmesinde ısrar ediyor. Müzakereler, 7 Temmuz’a kadar devam edecek.