Manisa Haberleri

Sarılık Şikayetiyle Hastaneye Gitti, Karaciğer Kanseri Olduğunu Öğrendi

Haber 04.07.2015 17:56 Cumartesi
Sarılık ve kaşıntı şikayetiyle hastaneye giden polis memuru, safra yollarının tıkandığı ve karaciğer kanserine yakalandığını öğrendi. Doktorun hastalığın ilerlemesini işaret ederek ümitli konuşmaması üzerine bunalıma giren polis memuru Yaşar Ak, ailesini toplayarak vasiyetini yazdırdı. Çocuklarının bulduğu İzmir’deki bir doktora ameliyat olan Ak, sağlığına kavuştu, Yaşar Ak, "Hiç bir zaman umudu kesmemek gerek her zaman bir yol bulunuyor" dedi.
Samsun’da polis memuru olarak çalışan 54 yaşındaki Yaşar Ak, yaklaşık 1 ay önce sarılık ve kaşıntı şikayetiyle hastaneye gitti. Tetkikleri yapılan Yaşar Ak’a doktorları, safra yollarının tıkandığını ve karaciğerinde de tümör olduğunu, hastalığın son aşamaya geldiğini söyleyerek, fazla umutlu konuşmadı. Yine de ameliyat masasına yatmasına karar verilen Ak, son kez 3 çocuğunu etrafına toplayarak vasiyet etti, torunlarını son kez kucağına aldı.
SON BİR ÇABAYLA KURTULDU
Babalarının bu halinden çok etkilenen çocukları ise internetten bu ameliyatın yapıldığı yerleri ve doktorları araştırmaya başladı. İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Ünal Aydın’a ulaşan çocuklarının vasıtası ile doktorla görüşen Yaşar Ak, umutlandı. Ameliyatına bir kaç gün kala, ani bir kararla aile, soluğu İzmir’de aldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından yeniden sağlığına kavuşan Ak, "Hayattan umudu son ana kadar kesmemek gerekiyormuş. Ben kesmiştim, artık öleceğim gözüyle bakıyordum ama daha yaşayacak günümüz varmış. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.
Yaşar Ak’ın ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Ünal Aydın, “Yaşar Ak’ın durumu çok kritikti. Safra yolları tamamen tıkanmıştı ve vücuttaki sarılık oranı yükselmişti. Safra yolları tıkandığı zaman safra kana karışıyor ve kişinin canına mal oluyor. Bu hastamızda da bu şekildeydi. Ameliyatla, safra yollarını ve karaciğerdeki tümörleri temizledik. İnce bağırsaktan yeni safra kanalı yaptık. Karaciğerin safrayı tahliye etmeye başladığını gördük. Yaşar Ak, yeniden yaşama döndü” şeklinde konuştu.