Manisa Haberleri

Muş’ta 20 Köyün ‘Yol’ Çilesi Sona Eriyor

Haber 05.07.2015 10:17 Pazar
Muş’ta, 20 köyün birleştiği Yazladeresi’nde ‘Güvenlik Yolu’ çalışmaları başladı. Bölgede incelemelerde bulunan Vali Vedat Büyükersoy, yolun 1. etap çalışmalarının bu yıl biteceğini, 2016 yılında ise yolun tamamlanacağını belirterek, vatandaşların rahat bir ulaşıma kavuşacağını söyledi.
Her yıl yağışlardan dolayı büyük ölçüde tahrip olan ve ulaşım sıkıntısı yaşayan 20 köyün bulunduğu Yazladeresi’nde yeni bir yolun yapım çalışmalar başladı. Yol yapım çalışmalarını büyük bir titizlikle inceleyen Vali Vedat Büyükersoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ve firma yetkililerinden bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Vali Vedat Büyükersoy, Muş İl Özel İdaresi’nin bu yıl 400 kilometre asfalt yapacağını söyledi. 20 köy yolunun birleştiği Yazladeresi’nin İl Özel İdaresi kaynakları dışında; tamamen ‘Güvenlik Yolu’ kapsamında yapıldığını ifade eden Vali Büyükersoy, “Bu sene toplam 400 kilometre asfalt çalışması yapıyoruz. Bu yaptığımız çalışmaların bir kısmı da güvenlik yoludur. Yaklaşık 40 kilometre olan güvenlik yolunun 23 kilometrelik birinci etabını yapıyoruz” dedi.
“VATANDAŞLARIMIZ SADECE GÜVENLİK AMAÇLI YAPILDIĞINI DÜŞÜNMESİN”
Muş’ta yapılan ve yapımı devam eden güvenlik yollarının vatandaşların hizmeti için yapıldığını vurgulayan Vali Büyükersoy, “Her ne kadar güvenlik yolu ismi geçiyorsa da vatandaşlarımızın, bunun sadece güvenlik amaçlı yapıldığını düşünmemesi lazım. Bu tamamen 20 köy yolumuzun ulaşımını sağlayacak bir yol. Aynı zamanda bu çalışma, İl Özel İdaresi’ne de külfet olmaksızın farklı bir yöntemle gerçekleştirdiğimiz bir yol çalışmasıdır” ifadelerini kullandı.
“VATANDAŞIMIZ RAHAT BİR ULAŞIMA KAVUŞSUN DİYE DAĞI TAŞI DELİYORUZ”
Yolların bozulmaması için farklı metotlar kullandıklarını ve alt yapıların daha sağlam olması için sürekli kontrollerde bulunduklarını vurgulayan Vali Büyükersoy, “Dağı taşı deliyoruz. Çünkü özelikle burada toprak çok yumuşak ve yumuşak olduğu için sürekli kayıyor. Her yıl biz burada çalışma yapıyoruz. Bu nedenle bu sorunlarla karşılaşmamak için değişik yerlerde betonlar atıyor, onların boşluklarını dolduruyor, şevler hazırlıyoruz. Önümüzdeki sezon asfalt attıktan sonra her yıl çalışma yapmak zorunda kalmaksızın vatandaşımız rahat bir ulaşıma kavuşmuş olacaktır” şeklinde konuştu.