Manisa Haberleri

17 Yıl Sonra Yeniden Duydu

Haber 05.07.2015 12:32 Pazar
İZMİR (İHA) – İzmir’de kulaklarında oluşan rahatsızlık nedeniyle 17 yıldır duyamayan uzun yol şoförü Yılmaz Yalçın, yapılan ameliyatla yeniden işitmeye başladı. Bir bebek gibi yıllar sonra ilk defa duyan Yalçın, “Artık evde bağırarak konuşmuyorum. Arkamda selektör yapıp korna çalan araçları duyuyorum, çok mutluyum” dedi.
Askerlik döneminde kulaklarında rahatsızlık başlayan 39 yaşındaki üç çocuk babası Yılmaz Yalçın’ın işitme kaybı gün geçtikçe arttı. İzmir’de neredeyse gitmediği doktor kalmayan Yalçın, uygulanan tedavilere rağmen gün geçtikçe işitmesi yetisini kaybetti. Hayatı altüst olan ve doktor doktor dolaşan Yalçın, geçtiğimiz ay İzmir’deki Özel Gözde Hastanesi’ne başvurarak, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Anıl Tuncay’a muayene oldu. Dr. Tuncay, tetkiklerin ardından hastanın orta kulağında sıvı birikmesi ve buna bağlı kireçlenme olduğunu tespit etti. Tuncay, gerçekleştirdiği başarılı operasyonla biriken sıvıyı temizledi ve iki kulağa da tüp taktı.
Hastanın 17 yıldır süren ve giderek artan işitme kaybı ile kendilerine başvurduğunu anlatan Dr. Tuncay, “Tetkiklerini değerlendirdiğimde işitme kaybına neden olan rahatsızlığını teşhis ettik ve hastamızı ameliyata aldık. Lokal anestezi altında iki kulağına da tüp taktık ve sıvı birikimini temizledik. Hastanın kulaklarında sıvı birikimi olmuş ve bu yüzden kulak zarlarında ileri derecede kireçlenme meydana gelmişti. Ameliyattan sonra hastamızın iletişimi düzeldi, hiçbir sıkıntısı kalmadı” diye konuştu.
“100 METRE İLERİDEKİ SESLERİ DUYMAYA BAŞLADIM”
Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Yalçın, “Mesleki olarak da çok sorunlar yaşıyordum. Arkamdan gelip korna çalan araçları duymuyordum. Aracımı park ederken komut veren görevlileri duymuyordum. Şimdi çok iyiyim. Her sesi duyuyorum” dedi.
17 yıl sonra yeniden sorunsuz duymaya başlayan Yalçın’ın mutluluğu ise yüzüne yansıdı.