Manisa Haberleri

Şanlıurfa’da Anız Yangınlarının Önüne Geçilemiyor

Haber 05.07.2015 14:52 Pazar
Şanlıurfa’da anız yangınları önlenemiyor. Günde yaklaşık 60 anız yangınının görülmesi mümkün olan bölgede, kontrolden çıkan yangınlar ise ormanlık alanlara büyük tahribat veriyor.
Suriye sınırında bulunan ve Türkiye’nin en büyük ovalarından olan Ceylanpınar’ın yanı sıra GAP sulama kapsamına alınan Suruç Ovası, bin 200 kilometre yüzölçümlü Viranşehir Ovası ile Bozova Hilvan ovaları ile geniş tarım arazilerinin yer aldığı Şanlıurfa’da, isot (biber), karpuz, buğday, arpa, pamuk ve kırmızı mercimek, susam, çeltik, antepfıstığı ve üzüm gibi tarım ürünleri yaygın olarak yetiştirilirken, bölgedeki çiftçiler ikinci ürün ekmek, üst üste tahıl ekilişinde daha kolay sürüm yapmak gibi bahanelerle tahılları hasat edildikten sonra, tarlada geriye kalan köklü sapları bir araya toplayarak ya da henüz sürülmemiş tarla ateşe verilerek, ikinci kez ekime hazır hale getiriliyor. Bölgenin hemen her tarafında anız nedeniyle yükselen dumanlar, iç savaşın sürdüğü Suriye’yi aratmayan görüntülere sebep olurken, bölgede aynı gün içerisinde 60-70 farklı anız yangınını görmek mümkün olabiliyor. Özellikle sabahın erken saatlerinde ve gün batımı esnasında daha yaygın olarak gözlenebilen yangınlar, bazen aşırı sıcaklar ve rüzgar gibi etkenlerle kontrolden çıkarak, ormanlık alanlara da sıçrıyor. Yasak, uyarı ve cezalara rağmen önüne geçilemeyen anız yangınları nedeniyle kimi zaman onlarca tarım arazisi ile birlikte arazideki yüzlerce canlı, kimi zaman ise etrafa sıçrayan yangınlarla yüzlerce orman arazisi de içindeki canlılarla birlikte küle dönüşüyor.
Dumanlar nedeniyle zor anlar yaşayan sürücüler, tarla sahipleri ve yetkilileri suçlarken, tarla sahipleri de çıkan yangınlar sonucunda kentteki itfaiye ekiplerinin yetersizliğinden yakınarak, yetkilileri suçladı. Tüm uyarı ve cezalara rağmen anız yangınlarının devam ettiğini belirten yetkililer de, sıcaklıkların önümüzdeki hafta daha da artacağını hatırlatıp, aşırı sıcaklarda anız yakılmasının çok daha büyük ve ciddi sorunlar ortaya çıkaracağını kaydederek, tarla sahiplerini uyardı.