Manisa Haberleri

Kayısıda Hasat Dönemi Sürüyor

Haber 05.07.2015 14:58 Pazar
Dünya yaş kayısı üretiminin yüzde 60’ının yapıldığı Malatya’da bugünlerde hummalı bir hasat dönemi gerçekleşiyor. Bahçelerden hasat edilen kayısıların büyük bir bölümlü yaş olarak yurt dışına ihraç edilirken bir bölümü de kurutularak ihraç için hazırlanıyor.
Yaklaşık olarak 50-60 bin ailenin geçim kaynağı olan kayısı da Temmuz ayı ile birlikte hasat süreci başladı. Geçen yıl zirai dondan dolayı yanan kayısı bu yıl yine dondan etkilense de oldukça fazla. Kentte 7 milyondan fazla bulunan kayısı ağaçlarında hasat için il dışından gelen mevsimlik işçiler harıl harıl çalışıyor. 2013 yılında Malatya’da faaliyetlerine başlayan Baktar Tarım Ürünleri şirketi de üreticiden aldığı yaş kayısıyı işleyerek Almanya’ya ihraç ediyor. Akçadağ’da kurdukları tesis ile köylüden alınan yaş kayısıyı işletmede titizlikle işlemden geçirdiklerini belirten şirket yetkilisi Hamit Bak, bu yıl yaş kayısı alım fiyatlarının geçen yılki fiyatların yarısı düzeyinde olduğunu belirterek, 2.5 - 3 TL’den kayısı alımı yaptıklarını ifade etti.
Hasat dönemi ile birlikte yaş kayısı ihracatına başladıklarını belirten Bak, bin ton kapasite ile çalıştıklarını ve Almanya’daki marketlerde tüketilmesi için 350 gramlık yaş kayısı paketlerini ihraç ettiklerini söyledi. Almanya’ya yaş kayısı ihracatlarının yüzde 80‘inin marketlerde satılmak üzere gönderildiğini dile getiren Bak, günde yaklaşık 2 TIR yaş kayısı ihraç ettiklerini söyledi.
Şirket olarak yurt dışına ilk ihracatlarını 2013 yılında gerçekleştirdiklerini kaydeden Bak, işletmelerinde bin ton kapasiteli soğuk hava depolarının mevcut olduğunu ve Malatya’da kapsamlı soğuk hava deposu olarak bu kadar büyük bir deponun bulunmadığını söyledi. İşletmelerinde 400 işçinin çalıştığını belirten Bak, Singapur’a bile yaş kayısıyı uçak kargo ile gönderdiklerini ifade etti.
Malatya’daki diğer ihracatçılara da seslenen Bak, yaş kayısı ihracatına arttırılmasını isteyerek bu şekilde kuru kayısının da istenilen fiyata satılabileceğini söyledi.