Manisa Haberleri

En Güzel Ezanı Okumak İçin Yarıştılar

Haber 05.07.2015 15:07 Pazar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen ‘Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışması’ Manisa’da yapıldı. 10 ilden katılımcının olduğu yarışma sonunda İzmir’de müezzin olarak görev yapan Rıdvan Akbaş birinci oldu.
\r\nManisa’da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle ‘Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışması’ gerçekleştirildi. Sultan Camii’nde düzenlenen organizasyonda Ege Bölgesi’ndeki 10 farklı ilden müezzin ve imamlar ezanı güzel okumak için yarıştı. 10 din görevlisinin yarıştığı müsabaka sonunda jüri değerlendirmesini yaptı. Yarışmada birinci olan İzmir Konak’ta müezzinlik yapan Rıdvan Akbaş, Konya’da yapılacak Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazandı. Yarışmanın ikincisi Manisa Sarıgöl’den imam Mehmet Taşkın, üçüncü ise Denizli’de müezzin olarak görev yapan Mehmet Fatih Kayaca oldu.
\r\nManisa İl Müftüsü Sinan Cihan yarışma sonrası yaptığı konuşmada, “Ezan sadece kulağa ve gönüle hitap etmek değildir. Ezanın verdiği bir mesaj vardır. O mesajın kendisini göz arda etmemek lazım. Şimdi biz bölgelerimizde ezanın güzel okunmasını istiyorsak bu işe kabiliyetli çocuklarımızın zamanında yönlendirilmesi gerekiyor. Ezanı güzel okuyanlar bir yerlerden gelmiyor. Kendimiz yetiştirmemiz lazım. Sesi sedası düzgün, aksanı düzgün eğitilebilir özellikteki olanların bir kısmını bu camiaya yönlendirmemiz lazım. İslam’ın mesajını en güzel şekilde telaffuz edecek, hem gönüle hem de kulaklara hitap edecek yavrularımızı yetiştirmemiz lazım” dedi.
\r\nİl Müftüsü Cihan, konuşmasının ardından yarışmacılara çeşitli hediyeler verdi.