Manisa Haberleri

Güngören Engelli Merkezi’nde İftar Sofraları Kuruluyor

Haber 06.07.2015 09:48 Pazartesi
Ramazan ayında mahallelerde iftar sofraları kuran Güngören Belediyesi, bir yandan da engelli vatandaşlar ve aileleri için ‘Güngören Engelli Merkezi’nde iftar sofrası hazırlıyor.
Engellilerin yaşam kalitelerini arttırmak ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak için çalışmalar yürüten Güngören Belediyesi, Ramazan ayında da engelli vatandaşları unutmadı. Ramazan’da komşuluk iftarlarıyla Güngören’in mahallelerinde iftar sofraları kuran Güngören Belediyesi, bir yandan da engelli vatandaşlar ve aileleri için ‘Güngören Engelli Merkezi’nde iftar sofrası hazırlıyor. 125 engelli ve yakınları bu sofralarda misafir ediliyor. Engelli Merkezini arayarak rezervasyon yaptırabilen engelli ve yakınları iftar programlarına katılabiliyor. Belediyenin hazırladığı özel iftar menüsüyle oruçlarını açan engelli vatandaşlar ve aileleri keyifli bir Ramazan akşamı yaşıyorlar. İftar masalarında bir araya gelen engelli ve aileleri hem ramazan sevincini aynı sofrada yaşıyor, hem de dertleşip, birbirlerini motive ediyorlar.
Düzenlenen iftar programlarına katılarak vatandaşların Ramazan sevinçlerini paylaşan Güngören Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Salih Zeki Kaplan, masaları tek tek gezerek vatandaşlarla sohbet ediyor, onlarla birlikte orucunu açıyor. Ramazan ayının manevi ortamını hep birlikte yaşamak için Engelli Merkezinde iftar düzenlediklerini ifade eden Kaplan, "Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama ve kültürel alanlara etkin katılımlarına destek için Engelliler Merkezimizi hizmete sunduk. Burada, engelli vatandaşlarımızın eğitsel, sosyal, sportif ve kültürel aktiviteler ile toplum hayatı ile bütünleşmesini sağlayıcı çalışmalar yapıyoruz. Okuma - Yazma Kursu, bilgisayar kursu, EKPSS Hazırlık Kursu( Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı), İşaret Dili, Yangın Söndürme gibi pek çok projeye imza attık. Amacımız, engelli kardeşlerimizin sosyal hayatta daha aktif rol almalarına kendilerine olan özgüvenlerini artırarak kendi başlarına ayakta durmalarına destek olmak. Ramazanda düzenlediğimiz iftar organizasyonu ise Engelli kardeşlerimiz ve yakınlarının Ramazan coşkusunu, paylaşma ve birlik olma duygusunu iftar sofralarında teneffüs etmelerini arzuluyoruz. Engelli kardeşlerimiz için sadece bir gün iftar verip, Ramazanı kapatmak istemedik. Burası onların evi. Yakınlarını da alıp iftar sofrasında bir araya gelebilesinler istedik. Bizlerde, onlarla bir araya gelerek ramazanın sevincini aynı sofrada paylaşıyor, Ramazan ayının güzelliğini hep birlikte yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Kendileri için düzenlenen iftar programından dolayı mutluluk duyduklarını belirten engelli vatandaşlar, “Güngören Belediyesi sadece Ramazan’da değil, her zaman yanımızda. Engellerimizin yaşamımızı engellememesi noktasında bizi büyük destek oluyorlar. Bizleri düşünen ve bizler için projeler ortaya koyan Güngören Belediye Başkanımız Şakir Yücel Karaman ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” diyerek duygularını dile getirdi.
İftar sonrası ise engelli ve yakınlarına Ramazanın yaz aylarına geldiği bu günlerde, susuzluğu gideren, serinlik veren, Osmanlı döneminde vazgeçilmez tadı ile halkın baş tacı olan ve Osmanlı padişahlarının ramazanda sofralarından eksik etmediği Demirhindi Şerbeti ikram ediliyor.