Manisa Haberleri

10 Binlerce Kişiye İş İmkanı Sağlanabilir

Haber 06.07.2015 12:49 Pazartesi
Erzurum nüfusunun işsizlik nedeniyle her geçen gün azaldığını belirten Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay; “BTC ham petrol boru hattı, İran doğalgazı ve şu an yapımı devam eden TANAP doğalgaz projeleri ile göçün önlenmesi mümkün olabilir” dedi.
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyesi de olan Nihat Altay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere bulunduğu stratejik konum itibari ile enerji hatları Erzurum üzerinden geçmektedir. Bu hatların Erzurum için büyük avantaj sağlaması gerekirken, ek yatırımların yapılmaması, sadece inşaat aşamalarında fazla işçinin geçici olarak çalışması ve şu an itibari ile birkaç işçinin çalışmasından başka fayda sağlamaması Erzurum için kayıptır. Bu projeler sayesinde kurulacak bir rafineride doğrudan 5 bin, dolaylı olarak 10 binlerce kişiye iş kapısı açılarak İşsizliğe çare olunacağı düşüncesindeyiz. Rafinerinin yapımının teferruatlı ve çok maliyetli olması hiç kimseyi korkutmamalıdır ki son zamanlarda yapılan 3. havaalanı, 3. köprü ve tüp geçit gibi büyük yatırımların yanında daha az maliyetli olan 5. rafinerinin kurulması doğuya can katacaktır” diye konuştu.
Rafineri üzerine çalışmaları olan Petrol ve Doğalgaz uzmanı Yavuz Demir de yaptığı değerlendirmede, "Erzurum’da göçün nedenlerinden ilki işsizlik, ikinci nedeni kışların çok sert geçmesidir. Böyle bir projenin hayata geçirilmesi ile sadece Erzurum halkı değil tüm bölge halkı faydalanacaktır. Bu proje için petrol, doğalgaz ve akarsu yatakları hazırdır. Mersin Ataş rafinerisinden petrol ürünleri birçok riskle kara yolundan taşınmaktadır. Erzurum’a bir rafineri kurulursa bu riskler asgariye indirilebilir. İstenilirse yetkililere bu konudaki çalışmalarımız hakkında bilgiler verebiliriz" dedi.