Manisa Haberleri

Uluslararası Öğrenciler Ramazanı Türkiye’de Tecrübe Ediyor

Haber 06.07.2015 13:34 Pazartesi
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın Türkiye Bursları programı ile Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler, Türkiye’de yaşanan Ramazan’a büyük renk katıyorlar. Bugüne kadar Ramazan ayını kendi ülkelerinde yaşayan pek çok öğrenci, Türkiye’de farklı bir Ramazan yaşadıklarını anlatıyor.
Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler yaşadıkları Ramazan tecrübelerini anlattı. Dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek kadar Türkiye’ye özgü bir duruma dikkat çeken öğrenciler Ramazan ayında Müslümanların sürekli bir araya gelerek Ramazan’ın sevincini toplu yaşadığını belirtiyor.
"TERAVİH ÇOK HIZLI KILDIRILIYOR"
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Doktora öğrencisi olan Etiyopyalı Muzeyen Hawas Sebsebe ise eşi ve 3 çocuğu ile Türkiye’deki 5’inci yılını geçiriyor. Türkiye’de Ramazan deyince aklına birlikte yapılan iftarlar ve yapılan yardımların geldiğini söyleyen Sebsebe, "Burada STK’lar, kamu kurumları ve insanlar Ramazan’da iftar davetleri veriyor. Hemen her gün kalabalık iftar sofraları kuruluyor. Komşular yemek getiriyor, Ramazan paketleri dağıtılıyor. Yardımlaşma ve dayanışmanın kesilmeksizin devam ettiği 4 Ramazan geçirdim burada" dedi.
Sebsebe’nin Türkiye ile ilgili tek şikayeti ise teravih namazlarından kaynaklanıyor. Sebsebe, "Teravih namazları burada çok hızlı kıldırılıyor. Ben de hatimle teravih namazı kılınan camileri tercih ediyorum. Çünkü hatimle kılınan teravih namazları daha yavaş kıldırılıyor" diyerek kendince çözüm bulduğunu ifade ediyor.
"HER GECE FARKLI BİR CAMİ"
Ankara Üniversitesi’nde Doktora öğrencisi olan Makedonyalı Reyhan Rahman, Ramazan ayının Türkiye’de daha fazla manevi bir atmosferde yaşandığını söylüyor. Türkiye’de Ramazan boyunca farklı camilerde teravih namazları kılındığını söyleyen Rahman, "Burada teravih namazlarımız için değişik camilere gidebiliyoruz. Arkadaşlarımızla Kocatepe cami gibi, Hacıbayram cami gibi önemli camilere gittik ve bunlar çok güzel oldu. Bu açıdan Türkiye benim ülkemden maneviyat olarak daha iyi. Bu sebeple arkadaşlarla birlikte Ramazan’ı Türkiye’de geçirmeye karar verdik" ifadelerini kullandı.
"TÜRKİYE’DE İNSANLAR RAMAZAN AYINI BİRLİKTE GEÇİRİYOR"
Hacettepe Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapan Afganistanlı Harima Mohd Yonus, ülkesi ile Türkiye’nin Ramazan’ı yaşama şeklindeki farklılığa dikkat çekiyor. Ramazan’ın en büyük özelliklerinden biri olan hatırlama ve paylaşma duygusunun Türkiye’de daha yoğun yaşadığını söyleyen Yonus, "Afganistan’da Bayramlar dışında hiç kimse birbirini çok fazla ziyaret etmez. Herkes bu ayı kendi halinde yaşar. Ama Türkiye’de böyle değil. İnsanlar burada bu ayı birlikte geçiriyorlar. Bence çok güzel bir şey" sözleriyle özlemini duyduğu ortamı Türkiye’de bulmanın sevincini yaşıyor.
"AZERBAYCAN VE TÜRKİYE’DE RAMAZAN FARKLI"
Ankara Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi olan Azerbaycanlı Orkhan Gafarov, Azerbaycan ile Türkiye arasında Ramazan’ı yaşayış farkı olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’de Ramazan’ın toplumsal olarak yaşandığını bildiren Gafarov, "Devlet ve toplum Ramazan’ı size hissettiriyor. Azerbaycan’da ise Ramazan ayı güzel olmakla birlikte toplumsal ayağı biraz daha genişletilebilir" diyor.