Manisa Haberleri

‘Ayyar Hamza’ İle Kahkaha Dolu Gece

Haber 06.07.2015 14:44 Pazartesi
Geleneksel Türk tiyatrosunun başyapıtlarından biri olan ‘Ayyar Hamza’ güçlü oyuncu kadrosuyla Aliağa Belediyesi Açıkhava Tiyatrosu’nda tiyatro severler ile buluştu. ‘İstanbul Kumpanyası’nın sahneye koyduğu müzikal komedi türündeki 2 perdelik oyun, izleyenleri hem güldürdü hem eğlendirdi.
Kostümleri, dekoru ve birbirinden yetenekli genç oyuncuların sahne performanslarıyla göz doldurduğu oyunda; Emret Komutanım dizisinden ‘Ahmet Başçavuş’ karakteriyle tanınan oyuncu Naci Taşdöğen başrolde yer aldı. Taşdöğeni’in yanı sıra; Ömer Gecü, Özkan Ayalp, Tunca Soysal, Nermin Koçak, Taner Tunçay, Hande Akkent, Handan Aydın, Uğur Göncü, Begüm Akdoğan, İlknur Durmaz ve Ayşegül Yazmacı gibi genç oyuncular ve Nejmi Aykar ve Tarık Şerbetçioğlu gibi usta oyuncular da sahne aldı.
SEYİRCİDEN TAM NOT ALDI
Tanzimat mizahının öncülerinden Âli Bey’in, Moliere’in "Les Four Beries de Scapin" adlı oyununu Türk-Osmanlı hayatına uyarladığı en başarılı eserlerinden biri olan ‘Ayyar Hamza’ adlı oyunu Aliağalı tiyatro severlerin beğenisine sunuldu. ‘İstanbul Kumpanyası’ oyuncuları seslendirdiği nostaljik şarkılarla da geceye renk kattı. Direkt mesaj vermek yerine seyircisinin eğlenmesini amaçlayan oyunda; oğullarını kendi istedikleri kızlarla evlendirmek isteyen iki baba ve sevdiği kızlarla evlenmek için babalarına oyun oynayan iki kişinin yaşadıkları mizahi bir üslupla ele alındı. Usta oyuncu Tarık Şerbetçioğlu yönetmenliğini üstlendiği oyunun finalinde; Yeşilçam filmlerini aratmayan rastlantısal gelişmeler yaşanınca ortaya izleyenleri gülmekten kıran görüntüler çıktı.
Gecenin sonunda sahneye gelen ve oyuncuları tek tek tebrik eden Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, oyunun yönetmeni ve oyuncularından Tarık Şerbetçioğlu’na gecenin anısına Kyme Antik Kenti’ne ait sikkelerin tuğrası ile işlenmiş cam tabak hediye etti.
TAŞDÖĞEN: ALİAĞA’DA TİYATRO ADINA ÇOK GÜZEL BİR KAZANIM VAR
Oyun bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlayan usta oyuncu Naci Taşdöğen, “Oynadığımız diğer oyunlara göre çok daha iyi, çok daha başarılı bir oyun sergiledik. Aliağa seyircisi de oyunumuzu beğendi. Açıkhavada oynamanın verdiği etkiyle biraz zorlansak da çok keyifli bir gece oldu. 30 günde 28 oyunun Aliağa’da sahnelenmesi için emek harcayan herkesi tebrik ediyorum. Aliağa’da tiyatro adına çok güzel bir kazanım var.“ diyerek kendilerini tiyatro severler ile buluşturan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti.