Manisa Haberleri

10 Kişiden 3’ü Doğduğu İlden Farklı Bir İlde Yaşıyor

Haber 06.07.2015 17:14 Pazartesi
Türkiye’de her 10 kişiden 3’ünün doğduğu ilden farklı bir ilde yaşadığı bildirildi.
TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Doğum Yeri İstatistikleri değerlendirildi. Yapılan açıklamada ülkemizde her 10 kişiden 3’ünün doğduğu ilden farklı bir ilde yaşadığı belirtildi.
Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının yüzde 96,8’i Türkiye doğumlu, yüzde 1,3’ü ise yurt dışı doğumlu. ADNKS 2014 yılı sonuçlarına göre ülkemizde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, yüzde 65,5’i doğduğu ilde, yüzde 31,3’ü ise başka bir ilde ikamet etti.
İSTANBUL’DA IKAMET EDENLERDE ILK SIRAYI SIVAS DOĞUMLULAR ALDI
En yüksek nüfusa sahip il olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olanlar arasında Sivas doğumlular birinci sırada yer alırken Ordu ikinci ve Tokat doğumlular da üçüncü sırada yer aldı. 112 bin 518 Adıyaman doğumlu, 58 bin 565 Gaziantep ve 21 bin 39 Kilis doğumlu İstanbul’da ikamet etti.
TÜRKİYE’DE YAŞAYANLARIN YÜZDE 2,2’Sİ GAZİANTEP DOĞUMLU
Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 9,5’inin doğum yerinin İstanbul olduğu görüldü. Ankara yüzde 4,3 ile ikinci sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 3,3 ile İzmir, yüzde 2,8 ile Konya ve Şanlıurfa illeri izledi.
TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, verilerine göre, Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının yüzde 2,2’sinin doğum yerinin Gaziantep, yüzde 1,1’sinin Adıyaman ve yüzde 0,3’ünün ise Kilis olduğu belirtildi.
Gaziantep’te 2014 yılında ikamet edenlerin yüzde 76’sını Gaziantep’te doğanlar, yüzde 6,7’sini Şanlıurfa’da doğanlar oluşturdu. Gaziantep’te kendi ilinde doğanlardan sonra en çok sırasıyla Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Hatay, Adana, Osmaniye, İstanbul, Siirt, Mersin ve Mardin doğumlular ikamet etti.
Adıyaman’da 2014 yılında ikamet edenlerin yüzde 89,6’sını Adıyaman’da doğanlar oluşturdu. Adıyaman’da kendi ilinde doğanlardan sonra en çok sırasıyla Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, İstanbul ve Mersin doğumlular ikamet etti.
Kilis’te 2014 yılında ikamet edenlerin yüzde 77,4’ünü Kilis’te doğanlar, yüzde 10,2’sini Gaziantep’te doğanlar oluşturdu. Kilis’te kendi ilinde ve Gaziantep’te doğanlardan sonra en çok sırasıyla Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Adana ve Şanlıurfa doğumlular ikamet etti.