Manisa Haberleri

Muş Devlet Hastanesinde Yeni Üniteler

Haber 07.07.2015 09:44 Salı
Muş Devlet Hastanesinde beş yataklı Yanık Ünitesi ve dokuz yataklı 3. Düzey Anestezi Reanimasyon Yoğun Bakım ünitesi törenle hizmete açıldı. Törene Vali Vedat Büyükersoy, Vali Yardımcısı Ercan Öter, İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, Muş Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Ömer Cengiz, Hastane Genel Sekreteri Kalp Damar Cerrahı Uzmanı Dr. Mustafa Abanoz, hastane yönetimi ve sağlık çalışanları katıldı. Geçen yıl yanık nedeniyle 730 hastanın sevk edildiğini belirten Hastane Yöneticisi Op. Dr. Ömer Cengiz, bu nedenle alt yapıyı oluşturup çalışmalara başladıklarını söyledi. Asıl amacın hastaların sevk edilmemesi olduğunu ifade eden Cengiz, “Hastanemizde 18 yataklı 2. düzey yoğun bakım mevcuttu. Biz istedik ki hastalarımız üst düzey 3. düzey sevk edilmesin. Bu yüzden 3. düzey yoğun bakım ihtiyacı hissettik. Çalışmaları yaptık, eksiklikleri gidererek 9 yataklı olup bir tanesi izole yoğun bakım ünitesini açtık. Amaç hasta sevki olmasın vatandaş buradan çıkmasın” dedi.
“HASTANEMİZ TÜM SAĞLIK HİZMETLERİNE SAHİP KONUMA GELDİ”
Vali Vedat Büyükersoy, Muş Devlet Hastanesinin 5 yıldızlı otel düzeyinde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Yanık ünitesinin açılışını yaptık. Şimdi 3. derece yoğun bakım ünitesinin açılışını yapmak için burada bulunuyoruz. Hastanemiz gerçekten çok güzel, 5 yıldızlı otelden fiziki imkanlar açısından bir farkı yok. Bunun yanı sıra sağlık imkanlarının hepsine sahip. Aynı zamanda ufak tefek eksiklikler olmakla beraber personel açısından ihtiyaçlarımız var ama geçmişle hiç kıyaslanmayacak derecede hizmetlerde, personel sayısında ve kapasitesinde bir artış olduğu görülmekte. Bunu vatandaşımız hissediyor, burada gezenlerde hissediyor.”
Büyükersoy, belki 10-15 yıl önce 3 uzmanla il merkezlerinde hizmet verilmekte iken şimdi 140 uzman doktor, 160 civarında pratisyen doktor ve diğer sağlık çalışanları ile vatandaşa hizmet verildiğini söyledi.
Vali Büyükersoy, bütün bu gelişmelerin bizim için gurur kaynağı, onur kaynağı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçmişte hepimizin özendiği yabancı ülkelerdeki helikopter ya da uçak ambulans artık ülkemizde var. Ülkemizde her şeyin var olduğunu söylemek mümkün. Eksikliklerimiz mutlaka giderilecektir, fiziki şartların çok önemli olduğunu paylaşıyoruz. Ama fiziki şartlardan daha çok önemli olan sağlık çalışanlarının güler yüz, tatlı dil, iyi muamele, işine ve görevine sadık, vatandaşları sağlık hizmetlerinin bir müşteri, gerçek sahibi olarak gören bir yaklaşım içinde olmalarını diliyoruz, zaten doğrusu budur. Demokraside patron millettir, patrona hizmet etmek bütün kamu görevlilerinin asli görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle bu hizmetlerimizin hayırlı olmasını diliyorum.”
Yapılan konuşmalardan sonra yanık ünitesi ve 3. düzey anestezi reanimasyon yoğun bakım ünitesinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından Vali Vedat Büyükersoy üniteleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı, sonra hastaneden ayrıldı.