Manisa Haberleri

Siirt‘te Bölge Ezan Okuma Yarışması Yapıldı

Haber 07.07.2015 10:02 Salı
Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde din görevlileri arasında düzenlenen ezanı güzel okuma bölge yarışması Siirt’te yapıldı.
Jüri başkanlığını Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas’ın yaptığı, Hakkari, Van, Muş, Bitlis, Bingöl, Iğdır ve Şırnak illerinin birincilerinin katıldığı yarışmanın bölge finali, Siirt Ulu Cami’de gerçekleştirildi. Yarışmacılar, okuma sırasını kurayla kendileri çekerek belirledi ve ezanı jüri karşısında iki farklı makamda okudu. Makam geçiş yerleri yarışmacılar tarafından seçilirken, ezanı güzel okuma, diksiyon, güzel ses ve makama uygunluk konularında yapılan değerlendirme sonucunda, Muş’tan Feyat Yıldırak birinci, Bingöl’den Atalay Deveci ikinci, Şırnak’tan Hasan Çim ise üçüncü oldu.
Bölge ezan yarışmasının Siirt’te yapılmasının ilin tanıtımı açısından yararlı olduğunu belirten Müftü Arvas, dereceye girenleri tebrik etti. Müftü Arvas, ezanın İslam’ın şiarlarından bir olduğuna dikkat çekerek, Ezan-ı Muhammedi’nin çok güzel okunması gerektiğini belirtti. Arvas, ezanın insanları namaza çağırdığı gibi tüm insanlığı kurtuluşa davet ettiğini kaydetti.
Yarışma sonunda dereceye girenlere para ve çeşitli Siirt ürünleri hediye olarak verildi.