Manisa Haberleri

(Özel Haber) Milyonluk Böceği Doğaya Saldı

Haber 07.07.2015 10:15 Salı
Yurt dışında 90 bin dolara satıldığı iddia edilen gergedan böceğini Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulan Akkuş ailesi, bir gün misafir ettikten sonra böceği doğaya saldı.
İlk olarak Hakkari’de bulunan ve oldukça yüksek fiyatla yurt dışında satıldığı öne sürülen böcek, Ahlat’ta Akkuş ailesi tarafından bulundu. İlçenin Kırklar mahallesinde ikamet eden emekli öğretmen İbrahim Akkuş, iftarın ardından balkonda oturdukları sırada bir böcek türünün geldiğini ve daha sonra bunun televizyonda gördükleri gergedan böceği olduğunu anladıklarını söyledi. Akkuş, ilk başta ilçede erik değdiren diye tabir edilen bir böcek olduğunu zannettiklerini fakat gergedan böceği olduğunu fark edince sakladıklarını belirterek, “Geçenlerde ilginç bir haberle karşılaşmıştık. Haberi ayrıntılı bir şekilde incelediğimizde gergedan böceği diye bir tür olduğunu öğrendik. Bir gün sonra akşam iftardan sonra çay içerken balkonumuza bir böcek düştü. İlçemizde bu mevsimde erik değdiren değimiz bir böcek türü çok olur. Bu nedenle ilk başta bildiğimiz böcek türü olduğunu zannettik. Fakat çocuklar korkunca oğlum Kubilay böceği yakaladı. Oğlum böceğin oldukça farklı olduğunu söyleyince alıp inceledim. Bir gün önce haberlerde izlediğim böcek türüyle benzer olduğunu gördüm. Uygun bir yerde bir gün böceği sakladık. Sabah Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne haber verdik. İnternette yaptığımız araştırmaya göre, böceğin fiyatının 100 bin dolar olduğu görülüyor. Amacımız para elde etmek değil, eğer bu böceğin faydalı bir yönü varsa ilçemize gelip araştırma yapılması gerkir” dedi.
Ahlat İlçe Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinden yapılan açıklamada, gergedan böceğinin bölgede bulunan bir böcek türü olduğu belirtilerek “Gergedan böceğinin nadir görüldüğü ve oldukça pahalı olduğu söylentileri var. Bu böcek türünün bölgemizde olduğu biliniyor. Van ve Erciş ilçesinde de bulundu. Belki daha önce bu böcek türü görülmüştür fakat gözden kaçmış olabilir. Şimdi Ahlat’ta olduğunu tespit ettik. Zaten denetimimiz esnasında aile tarafından bulunan gergedan böceği doğaya salınmıştır” diye konuştu.