Manisa Haberleri

Mükemmeliyetçi Kişilerin Kendisini Sevmesi

Haber 07.07.2015 11:15 Salı
Aile Çift ve Evlilik Terapisti Psikoterapist Uzman Psikolog Naciye Tokaç, mükemmeliyetçi kişilerin ihtiyacı olan en önemli şeyin kendilerini sevmesi olduğunu belirterek, “Kendisini seven birey, olduğu her halini benimser, kabul eder, kendisini suçlamak yerine çözüm yolu bulmaya çalışır” dedi.
Uzman Psikolog Naciye Tokaç, her şeyin en iyisini istemek, eksikliklere tahammül edememek, yanlış yaptığında kendisine çok kızmak ve suçluluk hissetmek, temizlik ve düzene aşırı önem vermek gibi özelliklerle kendisini gösteren mükemmeliyetçiliğin nasıl bir durum olduğu konusunda değerlendirmelerde bulundu. Tokaç, “Mükemmeliyetçi kişiler içinde bulundukları ortamda çok çabuk fark edilirler. Herhangi bir görüşmedeyse sizin masanızın üzerindeki nesneleri düzenleyebilir. Evinizde ise sehpanızın üzerindeki süs eşyalarını düzenlerken görebilirsiniz. Onun giysi dolabını, kütüphanesini asla dağınık göremezsiniz. Çok hızlı düşünür, ancak başkalarına fikirleri dağınık da gelebilir. Çünkü onun amacı kendisini anlaşılır kılmaktır. O ayrıntılı düşünür, zihninden biranda oldukça fazla sayıda düşünce geçer bazen size sadece sonucu söyler. Buraya kadar söylediklerimiz, kişinin içinde bulunduğu duruma göre olumlu olabileceği gibi oldukça olumsuz durumlara da yol açabilir. Mükemmeliyetçi kişiler oldukça yüksek sorumluluk duygusuna sahiptirler. O denli ki; sorumluluk alanlarında olan bir konu, olay, durumu gerçekleştirmediklerinde eksiklik hissi yaşarlar ve suçluluk hissederler. İçlerinde daima o işin “tam” olmadığı hissi dolanacaktır” diye konuştu.
KOLAY ÖFKELENİRLER
Mükemmeliyetçi kişilerin yaşadığı bir diğer duygu ise; öfkeli olmaları olduğunu kaydeden Aile Çift ve Evlilik Terapisti Psikoterapist Uzman Psikolog Naciye Tokaç, daha sonra şunları kaydetti; “Kolay öfkelenirler. Kendileri işlerini daima en iyi şekilde yapmaya çalıştıkları için başkalarından da bu beklenti içindedirler. Ancak çoğu kişi onların ne istediğini tam olarak anlayamayabilir ve sonuçta işler istedikleri gibi gitmeyebilir. Bu durumda onları öfkelendirebilir. Baikalarınon kendilerini nasıl anlayamadıklarını anlayamazlar ve sinirlenirler. Şunu da söyleyebiliriz ki; mükemmeliyetçi yönetici ile çalışmak oldukça zor olabilir. Ne istediğini tam anlayamadığınız, sık sık eleştirildiğiniz ve işlerinize daima hata bulunan bir ortamınız olabilir.
Bir diğer önemli nokta da; bu kişilerin kendilerine koyduğu hedeflerin benzer durumda oldukları diğer kişilere göre daha yüksek olmasıdır. Böyle bir durumda yaptıkları normal beceriler kendilerine yetmeyecek ve onlar için eksiklik hissi kendisini gösterecektir. İstedikleri hedefe ulaşamadıklarında kendilerini katı şekilde eleştirdiklerinden dolayı, yetersizlik ve başarısızlık hissedeceklerdir.
Mükemmeliyetçi kişiler işlerini genelde geç bitirir ancak oldukça iyi bir iş ortaya çıkarmış olabilirler. Onlara sadece biraz fazla zaman tanımalısınız. Eğer siz böyle bir kişilik özelliği gösteriyorsanız işlerinizde öncelik sırasını düşünmeniz fayda saylayacaktır. Yapacağınız hangi şey sizin daha önemli bunu düşünebilirsiz. Örneğin; ders çalışmanız gerekiyor ama giysi dolabınız da karışık. Bunu görmek sizi rahatsız edecektir ancak sınavınıza da çalışmanız için zaman kaybetmemeniz gerekli. Böyle bir durumda önceliğiniz tabiî ki ders çalışmak olmalı.
Peki mükemmellik algısı bu denli zorlayıcı olduğu halde kişilerin kendilerini değiştirememeleri neden olabilir? Ayrıca bu özellik neden kaynaklanabilir. Mükemmeliyetçi kişilik genellikle obsesif kişilik özelliği gösteren yani takıntılı düşünce yapısına sahip kişilerde ve sosyal anksiyetesi olan bireylerde görülmektedir. Obsesyonel düşünce yapısı kişinin zihninin daima en iyiyi görmesini ve yapması için ileti göndermektedir. Sosyal anksiyete de ise birey yetersizlik hissettiği için ancak mükemmel şeyler yaptığı takdirde kendisini yeterli ve yetkin hissedecektir.
MÜKEMMELİYETÇİ KİŞİLERİN İHTİYACI OLAN EN ÖNEMLİ ŞEY; KENDİLERİNİ SEVMESİDİR
Mükemmeliyetçi kişilerin ihtiyacı olan en önemli şey; kendilerini sevmesidir. Kendisini seven birey, olduğu her halini benimser, kabul eder, kendisini suçlamak yerine çözüm yolu bulmaya çalışır. Bir diğer önemli olan ise esneklik özelliğine sahip olunmasıdır. Esneklik özelliği ise kişiye acele davranmamasını, hayatta her şeyin bir zamanı olduğunu ve bir şey yapılmak istendiğinde sürecin gereklerinin yapılması gerektiğini ancak hemen bitirmek diye birşeyin olmadığını hissettirmektedir.”