Manisa Haberleri

Arda Turan Avrupa’nın Gündeminde

Haber 07.07.2015 14:19 Salı
Milli futbolcumuz Arda Turan’ın Atletico Madrid’den dünya devi Barcelona’ya 41 milyon Euro’ya transfer olması dünya basınında da büyük yankı uyandırdı.
İspanyol basını, Chelsea ve Manchester United’ın da ilgilendiği Türk oyuncuyla anlaşmaya varıldığını duyurdu. İspanya’nın en çok satan spor gazetesi Marca “Arda Turan artık Barçalı” başlığıyla girdiği haberde yönetim kurulunun nihayet teknik direktör Enrique’nin yakarışını duyduğunu ve Arda’yla imzayı attığını yazdı. Marca, 17 Temmuz’da yeni başkan seçimi öncesi yapılan transferin, yeni başkanın Arda’yı istememesi durumunda yüzde 10 daha düşük bedelle Atletico Madrid’e geri satılacağı için bunun dezavantaj olacağını kaydetti.
İspanya’nın en büyük spor gazetelerinden As ise, “Barcelona Arda ile imzayı attı” başlığıyla verdiği haberinde, Barcelona yönetim kurulunun toplantısı sonrasında başkan Josep Maria Bartomeu’nun Arda Turan transferine onay verdiği kaydedildi. Barcelona Teknik Direktörü Luis Enrique’nin de takımda istediği Arda Turan’ın Chelsea ve Manchester United gibi İngiliz takımları tarafından da ilgi gördüğü vurgulandı.
İNGİLİZ BASINI: “EN TUHAF TRANSFER”
“Şimdiye kadar yapılan en tuhaf transfer mi?” başlığıyla haberi duyuran DailyMail ise, “Barcelona Arda Turan’ı Chelsea’nin elinden kaptı. Ama Arda Ocak ayına kadar forma giyemeyecek ve eğer başkan isterse geri satılacak” ifadelerini kullandı. Sky News’te yer alan haberde de Türkiye’nin kaptanı ve Atletico’lu oyuncu Arda Turan’ın 5 yıllığına 34+7 milyon Euro bedelle Barcelona’ya transfer olduğu belirtildi.
İTALYAN BASINI: “BARÇA’DAN VURGUN”
İtalya medyası da transfere sessiz kalmadı. Tuttosport transferi, “Barça’dan vurgun: İşte Arda!” başlığıyla verdi. Tuttosport, “Katalan ekibi, Chelsea ve Manchester United rekabetinde mutlu sona ulaştı ve 34 milyon artı 7 milyon bonusa Atletico Madrid’li oyuncuyu transfer etti” cümlelerini kullandı.
Corriere Dello Sport ise transferi, Chelsea ve Manchester United ile yakıcı bir rekabete giren başkan Josep Bartomeu için bir zafer olarak nitelendirdi. İtalyan gazetesi ayrıca, “Katalan ekibinin seçim kampanyası içinde olması nedeniyle oyuncunun yeni yönetim seçildikten 24 saat sonra tekrar Atletico Madrid’le anlaşılan rakamın yüzde 10 düşük fiyatına satılması opsiyonu bulunuyor. Barcelona’nın yeni başkanı Arda Turan transferini bitirme veya vazgeçme opsiyonuna sahip olacak. Anlaşmanın geçerli olması halinde Arda Turan, FIFA’nın transfer yasağı nedeniyle 2016 Ocak ayından önce sahaya inemeyecek. Atletico Madrid ise Arda’nın yerine Napoli’den Callejon’u düşünüyor. Görüşmeler bir kaç güne başlayabilir” ifadelerine yer verdi.