Manisa Haberleri

Başbakan Davutoğlu, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Cuburi İle Görüştü

Haber 07.07.2015 16:40 Salı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ile görüştü. Görüşmede, Davutoğlu’nun, Türkiye’nin DEAŞ’la mücadelede Irak’a destek vereceğini belirttiği kaydedildi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ile Çankaya Köşkü’nde görüştü. Görüşme yaklaşık bir saat 40 dakika sürdü. Başbakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu’nun Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ile yaptığı görüşmede, Irak ve bölgedeki gelişmeler ile ikili işbirliğinin geliştirilmesi imkanlarının ele alındığı belirtildi. Görüşmede, Türkiye’nin DAEŞ’le mücadelede Irak’a destek vermeye devam edeceğini dile getiren Başbakan Davutoğlu’nun, terörizmle mücadelede başarıya ulaşılmasında, Irak içinde uzlaşı ve birliğin sağlanmasının büyük önem arz ettiğini vurguladığı belirtilerek, Türkiye’nin bu alanda da her zaman Ira’ın yanında olduğunu, bu hususu başta son dönemde görüştüğü Başbakan Haydar El Ebadi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi olmak üzere, tüm Iraklı liderlere teyid edildiğini belirttiği kaydedildi.
Başbakan Davutoğlu’nun ayrıca, halihazırda Irak Temsilciler Meclisi’nde tartışılmakta olan, DAEŞ’le mücadele ve toplumsal uzlaşının güçlendirilmesine yönelik yasama çalışmalarının, ivedi ve kapsayıcı bir şekilde neticelendirilmesinin önemine dikkat çektiği belirtildi.
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Cuburi’nin, Türkiye’nin güvenlik ve terörle mücadele alanında Irak’a yönelik destek ve yardımlarının Irak halkı tarafından takdir ve şükranla karşılandığını ifade ettiği belirtilerek, Irak halkının etnik ve mezhepsel farklılıklar bir yana bırakılarak, başta Anbar ve Diyala olmak üzere, terörizmle mücadelede mesafe katedilmesini arzuladığını aktardığı kaydedildi.