Manisa Haberleri

Asya Pasifik Uzay Ve Havacılık Derneğine İlk Türk Başkan

Haber 07.07.2015 16:50 Salı
Asya Pasifik Uzay ve Havacılık Derneği başkanlık seçimini Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahir Dursun kazandı. Dursun’un başkan seçilmesiyle beraber Asya Pasifik Uzay ve Havacılık Derneği ilk kez bir Türk tarafından yönetilecek.
Derneğin faaliyetleri hakkında bulgu veren Doç. Dr. Dursun, Asya-Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren Asya Pasifik Uzay ve Havacılık Derneği’nin (Asian-Pacific Conference on Aerospace Technology and Science) ilk olarak Çin’de kurulduğunu belirterek, “Bu dernek 1993’te Çin’de kurulmuş. Kurulduktan iki yıl sonra ise Japon ve Kore bilim adamları ile irtibata geçilerek uluslararası bir organizasyon haline gelmiş” dedi.
Dursun, bölge ülkelerinden Pakistan’ın, Hindistan’ın, Malezya’nın, Tayland’ın ve Avusturalya’nın da derneğe dahil olmasıyla derneğin uzay ve havacılık alanında güçlü bir organizasyon haline geldiğini söyledi. Dernekle ilk temasının 2013 yılında derneğin başkanlığını yapan Prof. Dr. Changduk Kong ile tanışmasıyla başladığını belirten Doç. Dr. Mahir Dursun, “Changduk Kong ile 2014 yılında Antalya’da düzenleyeceğim konferansta buluşmak üzere sözleştik. Bu süreçte ikili ilişkilerimiz iyice ilerledi ve dostluk boyutuna ulaştı. Bu dostluk ilişkileri sayesinde teklif edilen dernek üyeliğini tereddütsüz olarak kabul ettim” diye konuştu.
Doç. Dr. Mahir Dursun, başkanlık süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Birlikte çalıştığımız araştırma görevlimiz ve danışmanı olduğum doktora öğrencilerimizle yolladığımız bildirinin değerlendirme aşamasında beğenilmesi üzerine APCATS2015 konferansında “Keynote Speaker” olarak konuşma yaptım. Ardından bana Ocak 2015’te milli komite üyeliği teklif edildi. Ben de kabul ettim. Konferansın hemen ardından yapılan başkanlık seçiminde çok önceden adaylığını açıklayan Hindistanlı milli komite üyesi ile müzakere yapılırken eski başkan Prof. Dr. Changduk Kong’un teklifinin yanı sıra Güney Kore ve Japon delegelerin tamamının teveccüh göstermesi ile Çin delegelerinin de Türkiye’yi desteklemeleri ve Hindistanlı adayın da Türkiye lehine adaylıktan vazgeçmesi üzerine, oy birliği ile yeni başkan olarak ben seçildim. Böylece Asya Pasifik Uzay ve Havacılık Derneği bünyesinde bir ilki gerçekleştirerek bir Türk’ü dernek başkanı seçti. Ardından gelecek konferansın benim belirleyeceğim yerde ve tarihte düzenlenmesine karar verildi. Ben de tereddütsüz olarak konferansın 2017 Nisan ayında İstanbul’da yapılmasına karar verdim. Bu karar tüm delegelere ve katılımcılara anında duyuruldu. Böylece hem üyelik hem de başkanlık süreciyle birlikte Türkiye’ye de önemli bir konferansı kazandırmış olduk.”
Böyle bir başarıya imza atmasını doğru zamanda; prensipli, düzenli ve iyi ilişkiler kurmasına bağlayan Dursun, “Keynote Speaker”lik ve milli komite üyeliği bu ilişkilerin sonucudur. Ancak bu aşamadan sonra kişisel becerilerin tam olarak yetmediği, arkasında tarihi ve kültürel ilişkilerin daha öne çıkmaya başladığını tecrübe edinerek öğrendim” dedi.
Bu derneğe bir Türk’ün başkan olarak seçilmesini Türkiye ve Gazi Üniversitesi adına onur verici olduğunu belirten Dursun, 2017 yılında İstanbul’da yapılacak kongre ile işbirliklerinin gelişeceğini, ayrıca karşılıklı olarak öğrenci ve akademik personel değişiminin veya doktora ve yüksek lisans amacıyla öğrenci gönderiminin kolaylaşacağını vurguladı.
Dursun, İstanbul’da gerçekleştirilecek konferansla hem konusunda uzman ve dünyaca sayılı bilim insanlarının Türkiye’de ağırlanacağını hem de Türkiye turizmine olumlu bir katkıda bulunacağını anlattı. Mahir Dursun, ayrıca bu tür bilimsel organizasyonların Türkiye’nin ve Gazi Üniversitesi’nin tanınırlığının artması açısından da önemli olduğunu kaydetti.