Manisa Haberleri

Erzincan’da Tercih Danışma Merkezi Açıldı

Haber 07.07.2015 16:50 Salı
2015 yılı TEOG sınavı ve LYS’ye giren öğrencilere tercih döneminde rehberlik yapılması amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Ortaokulunda Tercih Danışma Merkezi oluşturuldu.
Açılışı İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün ve İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Tekin tarafından yapılan Tercih Danışma Merkezi 6-16 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerin hizmetinde olacağı öğrenildi.
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına göre tercih işlemleri 06-16 Temmuz 2015, YGS-LYS sınavına göre tercih işlemleri 06-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacağı için; öğrencilerin üst eğitim programlarına yerleşmesi sürecinin önemli bir boyutunu oluşturan sınav sonrası tercih danışmanlığı kapsamında "Tercih Danışmanlığı Komisyonları " oluşturulduğu belirtildi.
Açılışı yapılan Tercih Danışma Merkezi hakkında açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün yaptığı açıklamada; “Temel eğitimden orta öğretime geçiş yani TEOG sınavı neticesinde liselerimize yerleştirme, LYS sınavı neticesinde de üniversitelere yerleştirme tercih dönemi 6 Temmuz itibari ile başladı. Özellikle öğrencilerimizin öğretmenlerimizin yıl değil yıllarca yapmış oldukları emeklerinin neticelerinin heba olmaması için öğretmenlerimizin yapmış olduğu çalışmaların neticesine ulaşabilmemiz için Milli Eğitim Bakanlığı olarak 81 ilde tercih danışma merkezlerinin açılmasıyla ilgili olarak bir çalışma başlattı. Bu çalışma neticesinde bizde ilimizde 10 öğretmenimiz ile rehberlik danışma merkezimizi açtık. Ayrıca bütün ilçelerimizde de bu konuda velilerimize rehberlik etmek amacıyla bu danışma merkezlerimiz açıldı. Özellikle temel eğitimden orta öğretime geçiş ile ilgili bazı durumlara dikkat edilmesini istiyoruz. Velilerimizin mutlaka kılavuzları okumaları lazım. Çünkü kılavuz her yıl değişmekte. TEOG ile ilgili olarak tercih yaparken yüzdelik dilim çok önemli. Ayrıca kontenjanlara velilerimizin dikkat etmesini istiyoruz. Farklı şehirlerdeki okullara tercih yaparken mutlaka okulun pansiyonunun olup olmadığına dikkat etmelidirler. “dedi.
Komisyonlar il merkezinde bulunan Cumhuriyet Ortaokulunda 06-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde görev yapılacağı, öğrenci ve velilere sunulacak olan tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanmak isteyenler belirtilen tarihler arasında Tercih Danışmanlığı Komisyonlarına başvurabilecekleri belirtildi.