Manisa Haberleri

Eskişehir’de Uyuşturucu İle Mücadele

Haber 07.07.2015 16:47 Salı
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu kullanan bir kişinin ifadesi doğrultusunda bir eve düzenlediği baskında, çok miktarda uyuşturucu madde ve satışından elde edilen para ele geçirdi, yakalan bir kişi yaşı küçük olduğu için adli makamlarca serbest bırakıldı.
Yapılan açıklamaya göre içici bir şahsın alınan ifadesinde uyuşturucu maddeyi satın aldığı yeri söylemesi üzerine Zafer mahallesinde bulunan ve uyuşturucu madde satışı yapıldığı tespit edilen evde arama yapıldı. Aramada, yaşı küçük (M.A.) isimli şahıs ile birlikte ikamette 17 gram bonzai maddesi, 12 adet ecstacy hap ve uyuşturucu madde satışından temin edildiği değerlendirilen 777 TL para ve uyuşturucu paketlemede kullanılan kağıt parçaları ele geçirildi. Şahıs “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak” suçundan dolayı Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Adli mercilere sevk edilen şahıs yaşının küçük olmasından dolayı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
ZAFER MAHALLESİNDE BASKINLAR
Yine, Zafer mahallesinde uyuşturucu ve uyarıcı madde satışı yapan ve kullanan şahıslara yönelik olarak devam eden çalışmalarda; G.S isimli şahıs 5 adet ecstasy uyuşturucu hap, İ.Y. isimli şahıs 17 adet ecstasy uyuşturucu hap, H.Ö, isimli şahıs 2,23 gram sentetik kannobionid maddesi (bonzai zehri) ile, M.E isimli şahıs aralı 1,35 gram sentetik kannobionid maddesi (bonzai zehri), B.D isimli şahıs Bayat Pazarı içeresinde daralı 1,10 gram gelen sentetik kannobionid maddesi (bonzai zehri) ile, B.G isimli şahıs Zafer Mahallesinde daralı 18,90 gram gelen kubar esrar maddesi ile, E.A isimli şahıs Zafer Mahallesinde daralı 1,20 gram gelen sentetik kannobionid maddesi ( bonzai) ile yakalandılar.
YENİ KURULAN NARKO TİMLER GÖREVDE
Haftanın her günü değişik saatlerde şüpheli mahallerde ağırlıklı olmak üzere uygulamalar başlatıldığı, yeni kurulan Narko Tim ekiplerinin çalışmalarının bu doğrultuda hız kazanarak devam ettiği belirtilen açıklamanın bir bölümünde şöyle denildi;
“2015 yılıyla birlikte ardı sıra yapılan operasyonlarda yoğun uyuşturucu madde yakalaması ve satıcılara yönelik tutuklamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan operasyonlar ve tutuklamalardaki artış kolluk kuvvetlerinin başarısını gösterse de ülkemizin uyuşturucu riski altında olduğunun aynı zamanda bir göstergesidir. Genç nüfusun ruh ve beden sağlığını tehdit eden uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığına karşı başta kamu kurumları olmak üzere sivil toplum örgütleri, ailelerin ve tüm vatandaşların bilinçlendirilerek toplumsal bir mücadelenin başlatılması gerektiği kaçınılmazdır. İlimizde operasyonlara aralıksız devam edilmekte olup; Uyuşturucu madde satışı yapıldığı şüphesi altındaki mahallerde Narkotik Timleri şüpheli görülen şahıslar üzerinde yapılan aramalarda ele geçirilen maddelerin nerelerden satıldığını tespit eder etmez evlere baskın düzenlemektedirler. “