Manisa Haberleri

Tesk Başkanı Palandöken: ’Kontrolsüz Açılan Marketler Önce Esnafı Ardından Birbirlerini Bitirecek’

Haber 01.03.2016 09:14 Salı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin önce esnafı, ardından da birbirlerini bitireceğini belirterek, "Kontrolsüz açılan marketler önce esnafı, sonra birbirlerini, en son da tüketiciyi bitirir. Olan esnafa ve nihayetinde de tüketiciye olur. Esnafın korunması ve desteklenmesi tüketicilerinde korunması demektir" dedi.
Ülkedeki zincir marketlerin birçoğunun yabancı sermayeli olduğunun altını çizen Palandöken, "Kendi ülkelerinde sokak aralarında market açamayan yabancı zincir marketler, bizim ülkemizde istediği gibi işyeri açabiliyorlar. Küçücük bir sokakta tek bir bakkal tüm sokak sakinlerine hizmet verirken aynı sokakta 5 tane zincir market açılması, ekonominin mantığına dahi ters kalıyor. Belli ki amaç önce esnafı, sonra da birbirlerini bitirmek. Çiftçiyi işçi, esnafı da tezgahtar yaptılar. Ancak unutulmaması gerekir ki bu şekilde rekabet ortamı kalmadığında fiyatlar artar, en büyük darbeyi de tüketici yer" şeklinde konuştu.
"PERAKENDEDE YÖNETMELİKLER BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI"
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapacağı düzenleme ile nüfus yoğunluğuna göre açılacak işyeri sayısının belirlenmesini son derece olumlu bulduğunu da belirten Palandöken, "Marketler rekabet ortamını yok edip tekelleştiğinde, bugün 5 kat karla çalışanlar yarın 10 kat kar etmeyi hedeflerler. Bugün ölçek ekonomisi yaratıp malları daha ucuza tedarik edenler, yarın üreticiyi ve toptancıyı da zor durumda bırakarak kendi şartlarını kabul etmeyenden mal almayacak noktaya gelirler. Tedarikçiler perişan zaten. Dünyada bunun örnekleri yaşanmıştır ve bu yüzden gelişmiş ülkeler bu soruna çözüm bulmak amacıyla yasal düzenlemeler yapmıştır. Bizim de en kısa zamanda bu düzenlemeleri hayata geçirmemiz gerekir" ifadelerine yer verdi.