Manisa Haberleri

Çiftçilerin Yeni Geçim Kapısı Lavanta Olacak

Haber 01.03.2016 09:57 Salı
Manisa’nın merkez ilçelerinden biri olan Yunusemre Belediyesi köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki vatandaşların gelir düzeyini artırmak için hazırladığı projeleri sürdürüyor. Yunusemre Belediyesi, Sarıahmetli, Pınarköy ve Yuntdağköseler mahallelerinde bulunan üreticilere lavanta bitkisi ve üretimi konusunda eğitim verdi.
Yunusemre Belediyesi, Yuntdağı bölgesinde çiftçilere gelir kapısı oluşturmak amacıyla projeler üretmeye devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Sarıahmetli, Pınarköy ve Yuntdağköseler mahallelerinde çiftçilere susuzluğa dayanıklı olmasıyla bilinen lavanta bitkisinin ekimi, hasatı ve gelir düzeyi hakkında eğitim verildi.
Ziraat Mühendisleri Mehmet Barut, Ayşegül Çakan ile Organik Tarım Teknikeri Nilay İşin Altınordu tarafından verilen eğitimlerde lavantanın bir metreye kadar boylanabilen çok yıllık bir bitki olduğuna dikkat çekildi. Bitkinin çiçekleri ve saplarından elde edilen yağın, dünyada en fazla rağbet gören 15 uçucu yağ arasında bulunduğuna dikkat çeken eğitmenler, yağın parfüm sanayinde ve kozmetik alanında oldukça fazla kullanıldığına vurgu yaptı. Eğitimlerde lavanta bitkisinden diğer faydalanma unsuru olan arıcılık hakkında da çiftçiler bilgilendirildi.