Manisa Haberleri

Alzheimer Gündüz Bakımevi Ve Kreş Yapımı Hazırlıkları Başladı

Haber 01.03.2016 10:17 Salı
Süleymanpaşa Belediyesi, Altınova Mahallesi girişinde kendisine ait arazide Alzheimer gündüz bakımevi ve yine aynı alanda kreş yapmak için çalışmalara başladı.
Tekirdağ merkez Süleymanpaşa Belediyesi Halk Buluşmalarının ilk ayağı olan Altınova Mahallesi buluşmasında konu hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, “Süleymanpaşa Belediyesi olarak Alzheimer gündüz bakımevi yapmak istiyoruz. Bu konuda çeşitli örnekleri incelemiştik. Maalesef çağımızın hastalığı ve hepimizin başına gelebilir. Özellikle hastalığa yakalananların yakınları için zor bir evre. Ama onlarda bizim büyüklerimiz, yaşlılarımız. Tıpkı çocukların gündüz kreşe gidip geldikleri gibi Alzheimer hastalarını da haftanın birkaç günü bile olsa ailelerinden alıp onların mutlu bir şekilde yaşayabilecekleri, yaşıtları ile günlerini geçirebilecekleri, hobilerini gerçekleştirebilecekleri bir mekan yapmak istiyoruz. Bunun içinde Altınova Mahallemizde yer bulundu. Hatta yanına bir de kreş yapmayı düşünüyoruz. Bebeklerimizle büyüklerimiz aynı bahçe içinde olabilsin istiyoruz” diyerek müjdeyi verdi.
“BİR HEKİMİN, HEMŞİRENİN, HASTA BAKICININ DEVAMLI BULUNDUĞU YER OLACAK”
Alzheimer bakımevi ve kreş ile ilgili açıklamalarına devam eden Güral; “Alzheimer bakımevimiz bir hekimin, hemşirenin, hasta bakıcının devamlı olarak bulunduğu, Süleymanpaşa Belediyesi’nin servisi ile yaşlılarımızın evlerinden alınıp getirildiği, öğle yemeklerini ve ikindi kahvaltılarını birlikte yapabildikleri, akşam olunca da tıpkı çocuklarımıza yaptığımız gibi evlerine gönderdiğimiz bir yer olacak. Doktor gözetiminde olacaklar. Birkaç haftalık periyotlar halinde Alzheimer hastası yakınlarına bilgilendirme ya da psikolojik destek toplantıları yapılacak. Kreşimizi de aynı bahçe içinde kurabilirsek çok daha uygun olacak. Projesiyle ilgili çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.
“YOKSUL VE ÇALIŞAN AİLELERE YÖNELİK OLACAK”
Son olarak yapılması planlanan kreş ile ilgili soruları da yanıtlayan Gülferah Güral, “Daha çok yoksul ve çalışan ailelerin çocuklarına öncelik vermemiz gerekiyor. Onlarla ilgili seçimleri ilgili yaş grubu eğitimcileri ile görüşerek karar vereceğiz. Kreş kurma fikrimizin temel amacı özel kreşlere çocuklarını gönderemeyen ailelere destek olmaktır” diye konuştu.