Manisa Haberleri

İhracatta Sevindiren Tablo

Haber 01.03.2016 12:05 Salı
Gaziantep’ten, Şubat ayında yüzde 11,7 oranında artışla 531,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 oranında artışla toplam 531 milyon 776 bin dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi. Gaziantep’in Şubat ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yeri koruduğunu anımsatan Konukoğlu, “2016 Ocak - Şubat dönemi ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 gerileyerek 959 milyon 115 bin dolar oldu” dedi. Dünya ticaretinde durgunluk, iç karışıklıkların yaşandığı çevre ülkelerin ekonomik ve dış ticaret taleplerinde görülen sıkıntılara rağmen Gaziantep’in ihracatında artış olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu anlatan Konukoğlu, "Şubat ayında çift haneli artış rakamları ihracatçılarımıza moral verdi. Geçen yılın aynı ayında 476 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. Bu yıl Şubat 29 çektiği için bir gün daha fazla ihracat yaptık, ama 28 gün bile olsa ihracatımız artışla kapanıyor. Gaziantep’in, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ve çift haneli rakama imza atan tek il olması da önemli bir gelişmedir. Temennimiz, Şubat ayındaki artışın önümüzdeki süreçte de kalıcı ve sürdürülebilir olmasıdır" dedi.
"TÜRKİYE İHRACATINDAN ALDIĞIMIZ PAY ARTIYOR’’
GSO Başkanı Konukoğlu, Türkiye ihracatından aldıkları payın her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, "Gaziantep, Türkiye ihracatına yön veren şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Geçen yıl çok hareketli ve zor bir yıl olmasına rağmen, Gaziantep ülke ihracatından aldığı payı en yüksek seviyeye ulaştırmayı başardı. 1996 yılında Türkiye ihracatındaki payımız yüzde 1 iken, 2015 yılı sonunda bu oran yüzde 4,4’e yükseldi. İhracatçılarımız yüzünü tüm dünyaya çevirerek, azim ve kararlılıkla yola devam ediyor. Herkese emekleri için çok teşekkür ederim. Ancak, geldiğimiz noktayı yeterli bulmuyoruz. Şehrimizin potansiyeline ve gücüne inanıyoruz. Daha fazla üreterek ve daha fazla ihracat yaparak, ekonomiye katkımızı artırmak istiyoruz" diye konuştu.
İhracatçıların reel döviz kuru yanında dış pazarlardaki gelişmeleri yakından izlemesi ve buna göre gerekli tedbirleri alması, pazarlarını genişletmesi önerisinde bulunan Konukoğlu, 2016 yılında da ihracatçının rekabet gücünü artıracak devlet desteklerinin devam etmesini dileyerek, sözlerini tamamladı.