Manisa Haberleri

Eğitim-bir-sen: ’55 Yıllık Kyk Yönetmeliği Güncellenmeli’

Haber 01.03.2016 12:10 Salı
Eğitim-Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şubesi, aylık il divan kurulu toplantısını Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) görev yapan üyeleri ile yaptı.
Eğitim-Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şubesi, aylık il divan toplantısında KYK’da yaşanan sıkıntıları masaya yatırdı. Kredi Yurtlar Kurumu, Bursa Teknik ve Uludağ üniversitelerinin sendikalarının ana damarı olduğunu ifade eden 2 Nolu Şube Başkanı İlyas Kaya, toplantıda dile getirilen KYK’daki kamu çalışanlarının sıkıntılarını kamuoyuna paylaştı.
KYK Yönetmeliği’nin günümüz şartlarına uygun olmadığını hatırlatan Başkan İlyas Kaya, “1961’den bu yana yürürlükte olan yönetmelikle günümüzde KYK bünyesindeki eğitim ve aktivitelerin yapılmasına uygun değil. İdareciler, öğrenciye eğitim vermek için yalvarma noktasına geldiğini görüyoruz. Bu konuda haftada en az 3 gün sosyal faaliyetlere katılma mecburiyeti getirilmelidir. Bu ve benzeri konulardaki sıkıntıların giderilmesi maksadıyla yönetmeliğin güncellenmesi şart” dedi.
Toplantıda yurtlardaki nöbet hizmetinin angarya görüldüğünü belirten Başkan Kaya, “Nöbet hizmeti, angarya gibi algılandığından Gemlik’te KYK’da yetkili kamu çalışanlarımız, yeni açılan yurtlara eski yurttan personel taşıyarak bu meseleyi halletmeye çalışıyor. Bu da bazı problemlere sebep oluyor” diye konuştu.
BİMER’den gelen şikayetlerin süzgeçten geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken İlyas Kaya, “Pek çok sıkıntıyı gidermeye çalışan KYK’da görevli idareciler, bunların yanında bir yastık için bile şikayetlere cevap vermek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.
“KİK BİR GARABETE DÖNÜŞTÜ”
Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) garabete dönüştüğünün altını çizen Kaya, “KYK’daki yurtlarda perde temininde dahi iki uzman personel bulunması şartı var. Bu sebeple ihale yapılamıyor. Aynı şekilde 3 aydır servis ihalesini yapamayan yurtlar var. Bunun yanı sıra tek personel için 60 kilometre güzergaha servis koymak zorunda kalıyor” dedi,
Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmasının KYK’da görevli kamu çalışanları adına da önemli bir ihtiyaç olduğunu aktaran İlyas Kaya, “Görevli oldukları eğitimlerle ilgili mesai ücreti verilmesi yönünde düzenleme de bir an önce yapılmalıdır. Bunların hepsi vicdani meselelerdir. Nimette de külfette de eşitlik olmalıdır” diye konuştu.