Manisa Haberleri

Suriyelilere Okul Açmak İçin Harekete Geçtiler

Haber 01.03.2016 12:33 Salı
Geçtiğimiz günlerde İmam Hatipli Mezunlar Derneği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ortak yürüttüğü çalışmayla sığınmacı çocuklar için Arapça eğitim veren ortaokul ve lise seviyesinde okul açılması kararının ardından, sivil toplum kuruluşları istişare toplantısı düzenledi.
Alınan kararın ardından, Suriyeli mülteci meselesinde yaptıkları işlerle söz sahibi olan sivil toplum kuruluşları açılacak okullar için sivil toplum olarak neler yapabileceklerine dair istişare yaptı. Toplantıya AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı Erol Körüklü ve Kuran’a Hizmet Derneği, Misafir Öğrenci Derneği’nin yanı sıra İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri, Cansuyu gibi uluslararası gönüllü yardım kuruluşları katıldı.
Toplantıda söz alan Körüklü, Karabağlar’da yaklaşık yirmi iki bin Suriyeli’nin yaşadığını ve bunlardan yaklaşık 10 bininin eğitim çağında çocuklar olduğunu söyledi. Körüklü, “Mülteciler Türkiye’de kalsa da Suriye’ye dönseler de kayıp bir kuşağa izin veremeyiz. Çocukların okula gitmesi konusunda ailelerin bilgilendirilmesi gerekir. Zira aileler bazen ekonomik nedenlerle çocukları okula göndermeyebiliyor” dedi.