Manisa Haberleri

Konya’da Muhasebe Haftası Kutlanıyor

Haber 01.03.2016 16:18 Salı
1-7 Mart Muhasebe Haftası, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) hizmet binasında verilen kokteyl ile kutlandı.
Kokteyle Konya Valisi Muammer Erol, Konya SMMMO Başkanı İsmail Turan, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan ve çok sayıda davetli katıldı.
Konya SMMMO Başkanı İsmail Turan yaptığı konuşmada, çözüm bekleyen sorunları ve talepleri ilgili Bakanlıklara ilettiklerini söyledi. Mesleki isteklerini de sıralayan Turan, “Meslek yasamız günümüz koşulları ve mesleki ihtiyaçlarımız göz önüne alınarak değiştirilmeli ve anti demokratik maddelerden arındırılmalıdır. Meslek yasamızın uygulamalarına yönelik tek tebliğ taslağına ilişkin düzenlemede Odaların ve TÜRMOB’un görüş ve önerileri mutlaka yer almalıdır. Kayıt dışı ekonominin azaltılması programı kapsamında beyan ve bildirime yönelik her türlü belgenin revize edilerek daha anlaşılır hale getirilmesi için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderdiğimiz raporumuz dikkate alınmalıdır. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer kurumlarca son yıllarda istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Devlet bizden ne kadar bilgi ve belge isterse mesleğe talep, güven ve kıymet artacaktır bunun bilincindeyiz. Ancak bu bedelsiz kalmamalı ve artan iş yükü külfet olmaktan çıkarılmalı ve mutlaka ekonomik karşılığını bulmalıdır” dedi.
Turan’ın konuşmasının ardından meslekte 20 yılı dolduran oda üyelerine Konya Valisi Muammer Erol ve diğer protokol tarafından plaket verildi.