Manisa Haberleri

AK Parti Milletvekili Tunç; ’Bartın Ipard Desteklerinden Faydalanacak’

Haber 01.03.2016 18:32 Salı
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, tarımsal potansiyel, göç hızı ve gayrisafi hasıladan alınan paya göre 42 ilin yararlandığı Avrupa Birliği Katılım öncesi tarım desteklerinin (IPARD programının) uygulanacağı illerin kapsamının genişletildiğini açıkladı. Milletvekili Tunç, IPARD desteklerinden Bartın’ın da yararlanacağını söyledi.
"YATIRIMLAR DESTEKLENECEK"
Milletvekili Tunç, IPARD kapsamında, süt üreten tarımsal işletmelere doğrudan yatırımlar, Kesimhane ve et işleme tesisleri ile ilgili yatırımlar, Süt ürünlerinin işlemesine ve pazarlamasına ilişkin yatırımlar, Meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesine ve pazarlanmasına yönelik yatırımların destekleneceğini belirtti.
"HİBE DESTEĞİ 82 MİLYONU AŞTI"
Milletvekili Tunç, Bartın’a AK Parti iktidarında tarımsal alanda önemli destekler sağladıklarını belirterek, toplam hibe desteğinin 82 milyon lirayı aştığını söyledi. Milletvekili Tunç, Bartın’da toplam 4450 fındık üreticisine 35 milyon lira destek ödemesi yaptıklarını, hayvancılık için 30 milyon lira destek sağladıklarını söyledi.
"KIRSAL KALKINMAYA ÖNEMLİ KATKI"
6 milyon lira mazot ve gübre desteği verdiklerini belirten Tunç makine ekipman için yüzde 50 hibe desteği olarak 5 milyon lira destek sağladıklarını, kırsal kalkınma yatırımlarını destek kapsamında 2 milyon lira hibe desteği sağladıklarını, Suni tohumlama için 1,5 milyon lira, tarımsal kalkınma kooperatiflerine 3 milyon lira destek ağladıklarını ifade etti.
"GEREKEN ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ"
Milletvekili Tunç tüm bu desteklerin devam ettiğini ve Bartın’da çiftçilerin bu desteklerden yararlanması için gereken çalışmaları yaptıklarını belirtti. Milletvekili Tunç, IPARD kapsamında desteklenecek olan yatırımlarla Bartın’da tarımsal üretimin daha da artacağını sözlerine ekledi.