Manisa Haberleri

Ressam Necmettin Baydoğan:

Haber 02.03.2016 13:30 Çarşamba
Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM) toplumun her kesiminden yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Çocuk ve gençlerin gelişimine büyük katkı sağlayan Eğitim-Sanat Merkezi, yetişkin insanlar için de aynı zamanda bir hobi merkezi durumunda.
Şuanda aktif olarak 32 dalda kursları devam eden Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Eğitim Merkezi (MABESEM)’nde Tual Yağlıboya Atölyesine gelen kursiyerler burada yeteneklerini gün yüzüne çıkarıyorlar.
“ÇOK GÜZEL VAKİT GEÇİRİYORUM”
Uzun zamandan beri Tual Yağlıboya Atölyesine gelen 73 yaşındaki Ressam Necmettin Baydoğan, vaktinin çoğunu MABESEM’de geçirdiğini dile getiriyor. İlk yağlıboya çalışmasını 1972 yılında yaptığını belirten Baydoğan, "Burası bir yuva. Hatta hobi yuvası diyebilirim. Zevkle gelip çalışıyorum. Hani evinizde sabah uyandığınızda kahvaltıdan sonra çalışma odanıza gidip rahat rahat çalışırsınız ya, burası da benim için öyle bir yer. Ben bu atölyede çok güzel vakit geçiriyorum. Tuali aldığım zaman adeta onunla birleşiyorum. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Arkadaşlarımın ve kurs eğitmenimin fikirlerini alıyorum. Bu sayede eksikliklerimi tamamlıyorum. 3-4 ay önce yaptığım tablomu şimdi beğenmeyebiliyorum. Tekamül (olgunlaşma-ilerleme) ettikçe insan beğenmiyor" diye konuştu..
İnsanların sevdikleri alanda ilerlemelerini isteyen Baydoğan, "Çok sayıda tablom var. Birkaç kez sergi açtım.Tablolarımı hiç satmadım. Emeğim satılık değildir. Tablolarımı ev görmesine, bebek görmesine veya doğum günü hediyesi olarak götürüyorum. Hayatta her şeyi gördüm geçirdim. Bir tek bu hobimden vazgeçmedim” şeklinde görüşlerini dile getiriyor.
ÇOK GÜZEL TABLOLAR ORTAYA ÇIKIYOR
MABESEM’deki Tual Yağlıboya kursuna çok yetenekli öğrencilerin geldiğini belirten kurs öğretmeni Feray Yıldırım ise her bir kursiyerin ayrı bir yeteneğe sahip olduğunu söyledi. Yıldırım, özellikle yetenekli insanların mutlaka böyle kurs merkezlerine gidip yeteneklerini göstermelerini istedi.