Manisa Haberleri

Minik Serçe, Annesine Veda Etti

Haber 02.03.2016 13:44 Çarşamba
Dün sabah saatlerinde vefat eden Sezen Aksu’nun 91 yaşındaki annesi Şehriban Yıldırım, bugün İzmir’den ebediyete uğurlandı. Sezen Aksu’yu acı gününde yalnız bırakmayan onlarca sanatçı cenaze törenine akın ederken, İbrahim Tatlıses ve Sezen Aksu sarılarak gözyaşı döktü.
Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun İzmir Küçükyalı semtinde oturan annesi emekli fen bilgisi öğretmeni Şehriman Yıldırım (91), evinde tedavi görürken dün sabah hayata gözlerini yumdu. Yıldırım, Güzelyalı Hacı Ahmet Tatari Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Örnekköy Mezarlığına defnedildi. Sezen Aksu, babası Sami Yıldırım ve oğlu Mithatcan Özer; cenaze töreninde taziyeleri kabul ederken, ünlü sanatçının dostları da cenaze törenine akın etti. Cenazeye, İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Sibel Can, Hülya Avşar, Hande Yener, Mustafa Ceceli, Yonca Evcimik, Erol Evgin, Nükhet Duru, Engin Öztürk, Emel Müftüoğlu, Saba Tümer, Aslı, Cüneyt Özdemir, İsmet Berkan gibi isimler katılırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Aksu’ya baş sağlığı diledi. Törene iş ve sanat dünyasından çelenkler de gönderildi. Çelenk gönderen isimler arasında Tarkan, Haluk Bilginer, Orhan Gencebay, Ajda Pekkan, Güler Sabacı, Kenan Doğulu, Ebru Gündeş yer aldı.
SARILARAK GÖZYAŞI DÖKTÜLER
Cenaze töreninde babası ile sandalyeye oturarak taziyeleri kabul eden Aksu, camiye İbrahim Tatlıses girince yerinden kalktı ve Tatlıses’e sarılarak gözyaşı döktü. Minik Serçe’yi alnından öpen Tatlıses, daha sonra Aksu ile yan yana oturdu. Bir süre sohbet eden Aksu ve Tatlıses, önce güldü sonra sarılarak gözyaşı döktü. Aksu, Tatlıses ile el ele tutuşmak isteyince, Tatlıses rahatsızlığı nedeniyle artık eskisi gibi kullanamadığı kolunu diğer kolundan destek alarak Aksu’nun elinin üzerine koydu.
“O BÜYÜK KADINI DOĞURAN ANNE”
Cenaze töreninde gazetecilere açıklama yapan İbrahim Tatlıses, “Biz zor günler dostuyuz, biz zor günlerin adamıyız” derken, Bülent Ersoy ise, “Sezen benim 45 senelik arkadaşım. Onun içi kadar benim içim yanamaz ama arkadaşım üzülüyor diye o kadar üzgünüm. Gece hiç yatmadım zaten. Sabah uçağı ile İzmir’e geldim. Zor yetiştim. Sezen için burada olmam gerekiyordu çünkü çok eski ama eskimeyen dostum” diye konuştu. Yıldırım’a rahmet dileyen Ersoy, Şehriban Yıldırım için, “O büyük kadını doğuran anne” dedi.
“PAMUK GİBİ BİR İNSANDI”
Törende bulunan Mustafa Ceceli, “Biz Sezen Aksu ile 10 yılı aşkın süredir beraber çalışıyoruz. Benim için çok değerli bir insan. Onun bugününde yanında olmak istedim. Şehriban Hanım ile tanışmışlığım vardı. Pamuk gibi bir insandı. Naif bir insandı. Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin” dedi. Yine törende bulunan gazeteci Saba Tümer de, “Çok üzgünüz. Sezen, biricik annesini kaybetti. Allah sabır versin, çok zor. Ben de çok genç yaşta annemi kaybettim. Annenin yaşı yoktur” ifadelerini kullandı.
“TEDİRGİNDİK”
Törende Aksu ile uzun süre sarılan sanatçı Erol Evgin ise, “Anne kaybının yaşı yoktur. Uzun zamandır rahatsızlığı devam ediyordu ama ona rağmen Allah’tan umut kesilmiyor. İnsan umutlu şeyler düşünmek istiyor. Sezen’e ve bütün ailesine sabır, Şehriban Hanım’a Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’nin çok değerli öğretmenlerinden biriydi” diye konuştu. Yonca Evcimik, “Kendisini gıyaben tanıyorum. Başımız sağ olsun. Allah sabır versin” derken, Hande Yener ise şöyle konuştu:
“Söylenecek çok bir söz yok. Anne yani. Sezen Hanım’ın yanında olmak istedim. Biz bir aileyiz, hiçbir zaman ayrılmıyoruz. Birkaç gün önce konuşmuştuk. Rahatsızlığı nedeniyle zaten tedirgindik. Sezen Hanım’a vokal yaparken annesi ile görüşüyorduk. İzmir konserlerine mutlaka annesi ve babası gelirdi. Çok da seviyordum.”
Sanatçıların yanı sıra çok sayıda vatandaşın da katıldığı cenaze töreninin ardından Yıldırım, İzmir Karşıyaka’da bulunan Örnekköy Mezarlığına defnedildi. Annesi toprağa verilirken, mezara toprak atan Aksu, dua edip mezarlıktan ayrıldı.