Manisa Haberleri

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’den ’Dekont Ücreti’ Tepkisi

Haber 02.03.2016 14:28 Çarşamba
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, özel bir bankanın müşterisine yansıttığı 5 TL’lik dekont ücretini geri almak için dava açtığını söyleyerek, "Bu 5 TL’yi biz size verelim, mahkemeleri 5 TL için uğraştırmaktan vazgeçin" dedi.
Kayseri’de özel bir banka müşterisine 5 TL’lik dekont ücreti yansıttı. Bunun üzerine tüketici heyetine şikayette bulunan vatandaş, heyet tarafından haklı bulundu ve 5 TL’nin geri iade edilmesi için bankaya uyarıda bulundu. Bunun üzerine tüketici heyetinin kararının iptal edilmesi için dava açan banka, 5 TL’yi müşteriden geri almak için harekete geçti.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de, bu duruma tepki gösterdi. Söz konusu bankanın şubesi önünde basın açıklaması düzenleyen Şahin, bankanın istediği 5 TL’nin toplanması için yardım kutusu ile para topladı. 5 TL için mahkemelerin uğraştırılmaması gerektiğini dile getirdi. Şahin, "Biliyorsunuz ki bankalar kar etme yöntemlerini çok iyi bilen ve bu noktada profesyonel yardımcıları bulunan kurumlardır. Bankalar, en ufak bir şey de kar etme noktasında mahirdirler. Bunun başında da dekont ücretleri gelir. Küçücük bir kağıda 5 TL’den tutun 100 TL’ye kadar dekont ücreti alan bankalarımız var. Bu bankalardan arasından bir bankamızda işi bir adım daha ileriye taşımış ve bir tüketiciden 5 TL dekont ücreti almış. Bunun üzerine vatandaş da Tüketici Heyeti’ne başvurmuş ve heyette bu 5 TL’nin iadesine karar vermiş. 5 TL’nin iadesine karar verilince bu banka 5 TL’nin geri alınması için dava açmış. Hakem heyeti kararının iptali için tüketici mahkemesine dava açmış" ifadelerini kullandı.
Şahin ayrıca, "Bankanın dava açması hakkıdır ama 5 TL’nin hakem heyeti tarafından engellenmesi için bu dava için 226 TL para harcamış. 226 TL harcayarak 5 TL’yi vermemek noktasında ciddi bir gayret harcamış. Biz bu 5 TL için gösterilen çaba harcayarak heyecana kapılan bu bankaya yardım etme ihtiyacı duyduk. Biz bu 5 TL’yi kendi aramızda toplayacağız. Bu bankanın yetkililerine sesleniyorum, istediğiniz zaman bu parayı gelip bizden alabilirsiniz. 5 TL için mahkemeleri uğraştırmaktan vazgeçin" dedi.