Manisa Haberleri

Bitlis’te Atık Pil Toplama Yarışması

Haber 03.03.2016 09:38 Perşembe
Bitlis’te 2015-2016 eğitim-öğretim yılı içerisinde Bitlis Katı Atık Birliği (Bİ-KA) ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından üçüncüsü düzenlenen “Geleneksel Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması” Bitlis il ve ilçelerindeki tüm okullarda başladı.
Pillerin neden olduğu çevre kirliliğini en aza indirmek ve doğaya gelişigüzel atılan pillerin neden olduğu ciddi tehlikeleri önlemek amacıyla yürütülen kampanya ile hem çevreye katkı sağlanıyor, hem de çocuklara çevre bilinci aşılanıyor. Bu yarışma ile düzenli olarak il ve ilçedeki okullara dağıtılan atık pil toplama kutularına öğrenci ve öğretmenler topladıkları pilleri atarak çevreye büyük katkı sağlıyorlar. Yarışma hakkında açıklama yapan Bİ-KA Bilgi İşlem Müdür Vekili Emrah Kendilci, “İlimiz genelinde üçüncüsü düzenlenen bu yarışma kurumumuz Bİ-KA ve TAP ile ortaklaşa koordine edilmektedir. Önceki yıllarda da düzenlenen yarışma ile 2014 yılında 381 kilo gram ve 2015 yılında 357 kilo gram pil toplanıp TAP’a gönderildi ve dereceye giren okullara hediyeleri teslim edildi. Bu yılda okullarımıza afişler asılarak atık pil toplama kutuları bırakıldı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği yarışma ile bu yılda toplanan atık piller çöpe değil, bertaraf edilmek üzere TAP’a teslim edilecektir” dedi.
01 Mart 2016 tarihinde başlayan yarışma 30 Nisan 2016 tarihine kadar devam edecektir. Dereceye giren okullara yarışmanın sonunda çeşitli hediyeler verilecek.