Manisa Haberleri

Kırsal İlçe Ve Mahallelerde D4’ten J Plaka Uygulamasına Geçildi

Haber 03.03.2016 11:14 Perşembe
Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, kırsal ilçe ve mahallelerde toplu taşım araçlarını J plakaya dönüştürdü.
Büyükşehir statüsü ile birlikte il sınırlarından sorumlu olan Malatya Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanında değişimler yapıyor. Bu değişimler kapsamında, kırsal ilçe ve mahallelerde toplu taşım araçları J plakaya dönüştürüldü. Daha önce Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uhdesindeki D4 yetki belgesi ile çalışan toplu taşım araçları, bundan böyle J plaka ile faaliyetlerine devam edecekler. D4 yetki belgelerinin J plakaya dönüştürülmesi dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde bir tören düzenlendi. Düzenlenen törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile birlikte genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri ile ilçe ve kırsal mahallede toplu taşıma yapan şoför esnafları araçlarıyla birlikte katıldılar. Tören sırasında şoför esnaflar adına selamlama konuşması yapan şoför Hasan Karakaş, J plakaya geçtikleri için sevinçli olduklarını belirterek, bu dönüşümden dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.
“ULAŞIMLA İLGİLİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, ulaşımla ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, temennilerinin kontrollü bir ulaşım sağlamak olduğunu söyledi. Ulaşımla ilgili olarak Türkiye genelinde ilk kez Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bir çalıştay düzenlediklerini kaydeden Çakır, “Düzenlediğimiz çalıştay sonrasında çıkarılan yönetmelik doğrultusunda 550 civarında esnafımız J plaka aldı. Büyükşehirle birlikte sorumluluk bize geçtiğinde ulaşımla ilgili her bölgenin kendi içerisinde sıkıntıları vardı. Genelde kontrolsüz ve denetimsiz bir ulaşım vardı. Biz de bu sorunların ortadan kalkarak, vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli bir seyahat imkanı, esnaflarımızın da düzenli çalışması için düzenlemeler yaptık. Yapılan düzenlemelerle hemşehrilerimize ulaşım konusunda bir güven geldi. Kaçak ve izinsiz çalışanlara Büyükşehir Belediyesi olarak izin vermeyeceğiz. Sıkı bir takip yapacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım konusunda birçok ilden daha iyi durumdayız. Bu yıl içerisinde bu çalışmalarımız büyük oranda tamamlanmış olacak. Hem merkezde hem ilçelerimizde hem de mahallelerimizde ulaşım planlaması tamamlanmış olacak. Burada aksaklıklar olursa onunda takipçisi olacağız” diye konuştu.