Manisa Haberleri

Hakkari’de Yağışlar Çiftçilerin Yüzünü Güldürdü

Haber 03.03.2016 11:25 Perşembe
Hakkari’de geçen yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle kuraklık tedirginliği yaşayan çiftçiler, bu yıl meydana gelen yağışların sevincini yaşadı.
Hakkari’de tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, 2015 yılında yeterli kadar yağmayan yağışlar nedeniyle kuraklık endişesi yaşıyordu. Ancak 2016 yılının ilk gününde yağan kar ve şubat ayında yağmurların etkili olmasının mutluluğunu yaşadılar. Hakkari’den 20 kilometre mesafede bulunan Durankaya beldesi sakinleri ise, bu yıl yağışların etkili olan yağışların çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü belirttiler. Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını belirten belde sakinleri, ”Bizler burada çiftçilik yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Geçen yıl beklene yağışlar olmadığı için hayvan sürüsünü bile açık alanda tutmaktan zorlanıyorduk.
Bu yıl beklenen karın yağması ile birlikte ev ve ahırlar kara gömüldü. Beldemizde hayat durma noktasına kadar geldi. Şubat ayında yağmurlar etkili oldu. Havaların ısınması ile birlikte de karlar hızlı bir şekilde erimeye başladı. 2016 yılı inşallah çiftçiler için bereket yılı olacaktır. Kuraklık tedirginliğini artık üzerimizde attık. Belde de çiftçilikle uğraşan aileler olarak tek dileğimiz kaldı o da ülkemizde çatışmaların sona ermesi ve bölgenin huzura kavuşmasıdır” şeklinde konuştular.