Manisa Haberleri

3 Kişinin Öldüğü, 14 Kişinin Yaralandığı Kaza İle İlgili Yargılanan Bir Sanığa 6 Yıl Hapis

Haber 03.03.2016 12:18 Perşembe
Kayseri’de 2014 yılında atletizm sporcularını taşıyan minibüs ile otomobilin çarpıştığı ve 3 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı kaza ile ilgili ’taksirle ölüme ve yaralamaya sebep olma’ suçlarından tutuksuz yargılanan iki sanıktan birisine 6 yıl 8 ay hapis ile 2 yıl ehliyeti geri alma cezası verilirken, diğer sanık beraat etti.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanıklar katılmazken, şikayetçi T.S., A.Ö. ve İ.S. ile avukatlar hazır bulundu.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu, asıl sürücü olan ve kazadan önce yorgun olduğu için direksiyonu antrenör E.S.’ye bırakan R.K.’ye beraat verirken, kazayı yapan E.S.’yi ise ’taksirle ölüme ve yaralamaya sebep olma’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. E.S.’nin ayrıca 2 yıl süre ile ehliyeti geri alındı.
OLAY
21 Haziran 2014’te saat:02.00 sıralarında Kayseri Sivas karayolu 30.kilometresinde bulunan Sarımsaklı Barajı yol ayrımında meydana gelen kazada Gümüşhane’den Antalya’ya giden sporcuları taşıyan E.S. yönetimindeki 29 S 0020 plakalı minibüs, Mersin’den Sivas yönüne giden Ali Soytürk yönetimindeki 34 TK 9125 plakalı otomobile çarptı. Kazada şarampole yuvarlanan otomobildeki Ali Soytürk, eşi Emine ve bebekleri Turan Ayhan hayatını kaybetti. Otomobilde bulunan T.S. ve A.Ö. ile minibüsteki 12 yaralı hastaneye kaldırıldı. Minibüsün asıl sürücüsünün R.K. olduğu, R.K.’nin yorgun olduğu için kazadan önce antrenör E.S.’ye şoför koltuğunu verdiği öğrenilirken, E.S. ve R.K. hakkında ’taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet olma’ suçundan dava açıldı.