Manisa Haberleri

Bozüyük Belediyesi’nden Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası

Haber 03.03.2016 14:33 Perşembe
Bozüyük Belediyesi tarafından bitkisel atık yağların doğaya verdiği zararı önlemek amacıyla Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası başlatıldı.
“Sağlıklı Bozüyük için” sloganıyla evsel atık olan bitkisel yağların ekonomiye kazandırılması ve doğanın bu yağların atılmasından kaynaklanacak kirlilikten korunması amacıyla başlatılan kampanya vatandaşların ilgisiyle karşılandı. Katılımın yoğun olması beklenen kampanya kapsamında ilçe genelindeki tüm okullar, muhtarlıklar ve mahalle konakları gibi atık yağ toplama merkezleri ziyaret edilerek, kampanya hakkında bilgi veriliyor. Bitkisel atık yağların zararlarının da bire bir anlatıldığı ziyaretlerde el broşürleri ve bilgilendirme afişleri dağıtılıyor ve atık yağ toplama bidonları teslim ediliyor. Yapılan bilgilendirmelerde; son zamanlarda ülkemizde yağda kızartılmış patates ve diğer yiyeceklerin kullanımında önemli artışlar olduğu, bu artış sonucu kullanılmış bitkisel yağ atıklarının da arttığı, bu atık yağların, suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kapladığı, su sistemine zarar verdiği, havadan suya oksijen transferini önlediği, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırdığı, atık su arıtma tesislerinin işletme maliyetini arttırdığı, atık su kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olduğu, kullanılmış bitkisel yağların atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturduğu, denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağların, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar verdiği anlatılıyor.
Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası dahilinde atık yağların, Yeni Mahalle Konağı, Tekke Mahalle Konağı, Yenidoğan Mahalle Konağı, mahalle muhtarlıkları, Metristepe Kültür Merkezi, Bozüyük Belediyesi AK Masa ve itfaiye garajı gibi atık yağ toplama noktalarına teslim edileceği belirtildi. Ayrıca okullarda toplanan 15 kilogram ile 2 bin 500 kilogram arasında toplanacak atık yağlar için de diz üstü bilgisayar, masa tenisi masası ve raket seti, fotokopi makinesi, satranç takımları, müzik aletleri, basketbol, voleybol, futbol ve hentbol topu, kitap setleri hediye edileceği, 1 litre ile 5 litre arasında atık yağ getiren vatandaşlara ise sıvı yağ, bulaşık deterjanı, bulaşık süngeri ve sıvı el sabunu gibi hediyeler verileceği bildirildi.