Manisa Haberleri

Kuş Sesleri Çocuk Seslerine Karışacak

Haber 03.03.2016 14:45 Perşembe
Manisa’da, zihinsel engelli öğrenciler tarafından hazırlanan kuş evleri, Şehitler Ortaokulunun bahçesindeki ağaca asıldı.
Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Şehitler Ortaokulunun özel eğitim sınıfında eğitim öğretim gören zihinsel engelli çocukların, Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Manisa İl Temsilciliğinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladığı kuş evleri, okulun bahçesindeki ağaçlara asıldı. Kuş evlerinin tasarımını Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Sıkı yaparken, kuş evleri Manisa Büyükşehir Belediyesi itfaiye erleri tarafından okulun bahçesindeki ağaç dallarına asıldı.
Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Manisa İl Temsilcisi Emel Tokuyan yaptıkları sosyal sorumluluk projesi hakkında şu bilgiyi verdi:
“Şehitler Ortaokulunda Aktiffelsefe Manisa olarak bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmeyi düşündük ve harekete geçtik. Burada zihinsel engelli öğrencilerimiz var 5’inci ve 6’ncı sınıfta okuyan. Bu çocuklarımızla kuş evleri yapmaya karar verdik. Amacımız doğaya yardım ve bu hayatta herkesin bir başka canlıya yardım edebileceği farkındalığını oluşturmak. Bu çalışma iki etaptan oluştu. Birinci etapta Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uzman Doktor Sayın Semra Şen hijyen eğitimi verdi. Aynı zamanda GEA gönüllüleri doğaya nezaket konusunda eğitim verdi ve kuş evlerini boyadık. Kuş evlerimizin tasarımını Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Sıkı yaptı. Kendisi 38 yılını kuşlara adamış, gerçekten doğa dostu bir kişi. Nezaket gösterdiler ve kuş evlerimizin tasarımını yaptılar. Kuş evlerinin yapılması ve asılmasının her aşamasında çok hassas davrandı. Ben aynı zamanda okul yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Bu tüm çalışmalar boyunca bizimle işbirliği yaptılar.”
Doğanın insanlarla birlikte var olduğu zaman daha güzel olduğunu dile getiren Tokuyan, şunları söyledi:
“Biz inanıyoruz ki her zaman her faaliyette vurguluyoruz; doğa insanlarla birlikte var olduğu zaman güzel. Etrafımızdaki hem insanlara hem bitkilere hem hayvanlara duyarlılık göstermemiz gerekiyor. Bu kuş evlerinin yapımıyla ilgili amatör bazı çalışmalar var. Kuş evlerinin belli oranlarda bazı özel malzeme kullanılarak yapılması ve doğru bir şekilde asılması lazım ki kuşlarımıza yuva olsun aynı zamanda ekolojik sistemde de hayat zincirini de devam ettirebilirim. Emeği geçen Şehitler Ortaokulu tüm çalışanlarına ve müdürüne, işbirliği yapan zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri ve öğrencilerine, Celal Bayar Üniversitesi Uzman Doktor Semra Şen’e, Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Sıkı’ya teşekkür ediyorum.”