Manisa Haberleri

Elazığ’da Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi Toplantısı Yapıldı

Haber 03.03.2016 15:24 Perşembe
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Defterdarlık işbirliyle, “Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Elazığ TSO’da yapılan toplantıya, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, İl Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Milli Emlak Müdürü Davut Avı ve oda üyeleri katıldı. İstihdam yaratıcı teşvik yatırımlı yatırımlar için gerçek ve tüzel kişilere belirtilen kamu idarelerine ait arsa ve arazilerin tahsisine ilişkin olarak devletin önemli bir desteğinin söz konusu olduğunu belirten Alan, “Biz oda olarak ilimizde yatırımların artması, ihracatın yükselmesi ve bunlara bağlı olarak istihdamın artarak halkımızın refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz” dedi.
Defterdarlığın ve Milli Emlak Müdürlüğü’nün ilde özellikle yatırımcıların istifadesine sunulacak hazine arsalarının, yer, yatırım konusu ve büyüklükleriyle ilgili bir çalışma yapmasının çok büyük bir hizmet olacağını vurgulayan Alan, “Bugün ilimizdeki yatırımlarla ilgili en önemli sorunların başında bu konu gelmektedir. Odamızı ziyaret eden girişimcilerimizin bu konularla ilgili bilgi talebi de maalesef şuana kadar karşılanmamaktadır. Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası olarak biz bu konuda yapılacak her türlü çalışmada defterdarlığımızın yanında olmayı ve her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.
Kiralama, irtifak hakkı ve yatırımların teşviki hakkında bilgi veren Defterdar Erdoğan Yıldıraner ise, şunları kaydetti:
“Kiralama rayiç bedel üzerinden yapılıyor. Bizim buradan tavsiyemiz 30 yıllık irtifak haklarıyla 49 yıllık yatırım teşvikleri üzerine konuşacağız. Bunlardan en hesaplısı irtifak ve yatırım teşvikli yatırımlar. 29 yıllığına yapacağımız irtifak hakları tesislerinde rayiç bedelinin yüzde 2’si, 49 yıllık yatırımlarda teşvik belgeli olduğu zaman da emlak beyan değerinin yüzde 1’iridir. Bizim tavsiye edeceğimiz buralarda satışı istemekten daha çok irtifak veya yatırım teşvikli kiralama talebidir. Arsaya, araziye yatıracağınız bedellerin doğrudan doğruya yatırıma analiz edilmesi daha sonrada 5 yıl içinde eğer siz yatırımları tamamladığınız takdirde rayiç bedeli üzerinden satış yapılabilecek.”