Manisa Haberleri

Prof. Dr. H. Cüneyt Ulutin: ‘’İş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunu Bir Bilim Dalı Haline Getirmeliyiz’’

Haber 03.03.2016 15:42 Perşembe
İş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri’’nin 9’uncusu İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde gerçekleşti. Panelde konuşan Prof. Dr. Hakkı Cüneyt Ulutin, iş sağlığı ve güvenliği konusunun bir bilim dalı haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İş sağlığı ve güvenliği konusundaki uygulamaların bilinmesi ve benimsenmesi amacıyla gerçekleştirilen ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri’’ kapsamındaki panellerden 9’uncusu İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ortaklığında düzenlenen etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İl Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Süleyman Bakan ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Cüneyt Ulutin’in açılış konuşmalarıyla başladı. Panelde, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahsin Aykan Kepekli ‘’İşyerlerinde karşılaşılabilecek patlayıcı ortamlar ve patlamadan korunma dokümanı’’, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Üyesi Koray Daver ise ‘’ İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin mevzuatlar çerçevesinde denetlenmesinde pratik bilgiler’’ başlıkları altındaki bilgilerini katılımcılarla paylaştı.
Çalışanların huzur ve güven içinde olmasının, o ülkenin kalkınması için gereken iş gücü açısından kaçınılmaz olduğunu dile getiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Cüneyt Ulutin, ‘’Ancak Türkiye bu konuda maalesef çok ileride değil. Tam tersine yaşadığı kaza sıklığı nedeniyle en başlarda geliyor, hatta bu konuda Avrupa’da birinciyiz. İstatistikler bize Türkiye’de her gün 3 iş kazası olduğunu gösteriyor. Bunların önüne geçmek için kanun ve mevzuatlar bizi yönlendiriyor. Ancak asıl yapmamız gereken, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki uzmanları sertifika programları ile değil üniversitelerde verilecek lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile yetiştirmek. Böylece bu işi bir bilim dalı haline getirebiliriz’’ dedi.
‘’İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BÖLÜMÜNÜ AÇAN İLK ÜNİVERSİTEYİZ’’
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’’ açan ilk üniversite olduklarını söyleyen Ulutin, ‘’Görüyoruz ki bizi takip eden vakıf ve devlet üniversiteleri mevcut. Bu da bilimin iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemi gösteriyor. Ama bu sektör çok fazla risk taşıdığı için eğitimlere olan katılım azalıyor. Benimsenen eğitim sadece ihtiyaç duyulan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı yetiştirecek seviyede kaldığı için bilim açısından çok fazla doygunluk sağlanamıyor. Bu duruma stratejik açıdan bakıldığında geleceğin çok da aydınlık olmadığı görülüyor’’ ifadelerinde bulundu.
‘’İBB’NİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANDIK’’
Düzenledikleri etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni bu işin dışında tutmanın mümkün olmadığını vurgulayan Ulutin, ‘’Çünkü İstanbul’un güvenliği konusunda, afetlerde veya kazalarda yardıma koşacak ilk grup İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Biz de onlarla iş birliğine giderek hem belediyenin tecrübelerinden istifade etmek hem de bir iş birliği toplantısı düzenlemeye karar verdiğimiz için bu etkinliği gerçekleştirdik’’ diye konuştu.
İŞ SAĞLIĞINI ÖNEMSEYİN TAVSİYESİ
İş sağlığı ve güvenliğinin önemsenmesini tavsiye eden Ulutin sözlerini, ‘’Eğer bu konuyu önemsemezsek ülke olarak üretici değil tüketici bir ülke olmaya devam ederiz’’ şeklinde noktaladı.