Manisa Haberleri

Bakan Eroğlu’dan Barajlar Ve Sıcaklık Açıklaması

Haber 04.03.2016 12:28 Cuma
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda doluluk oranının yüzde 60 olduğunu belirterek, içme suyu konusunda herhangi bir sorun bulunmadığını açıkladı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ tarafından yaptırılan 7 tesisin toplu temel atma ve açılış töreni için Çorum’a geldi. İlk olarak valiliği ziyaret eden Eroğlu, burada Orman ve Su İşleri Bakanlığının Çorum’a yaptığı yatırım hakkında bilgi vererek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İçme suyu konusunda herhangi bir sorun bulunmadığını dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:
“İçme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlarımızda doluluk oranı yüzde 60. Herhangi bir sıkıntı yok. Sulama için çok sayıda gölet yaptık. Onlar vatandaşın hizmetine sunuldu. 2014 yılında çok büyük kuraklık vardı. Nasıl aşmışsak sessiz sedası İzmir gibi, İstanbul gibi, Çorum gibi bütün illere su vermişsek bu senede su vereceğiz. Vatandaşımız endişe etmesin. Rahat olsun. Sularını kullansın. Onlar için bir sıkıntı varsa biz düşünelim. Bir sıkıntı yok. Merak etmesinler. 2014 yılında da söyledim 100 yıllık kuraklık var. Herkes barajların su seviyesini ölçüyordu. A, B, C planlarımız var. Şuan A planımıza geçmedik. Normaldeyiz. Mayıs ayında bütün Türkiye ile alakalı çalışma yapacağız.”
Sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıkacağı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapan Eroğlu, “Sıcaklık 50 derecenin üzerine çıkacak diye bir şey yok. Bugün Çorum’daki aşağı yukarı 3 aylık 2050-2060 yılına kadar önümüzdeki yüzyıla kadar sıcaklık ne olacak göreceğiz. Sıcaklık 50 dereceye çıkacak diye bir şey yok. Bazı bölgelerde istisnai olarak çıkabilir. Bu yıl bir miktar kurak geçiyor. Biz tedbirimizi aldık” ifadelerini kullandı.