Manisa Haberleri

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mendi, Yemin Törenine Katıldı

Haber 04.03.2016 14:00 Cuma
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Kastamonu’daki yemin törenine katıldı.
Kastamonu Gölköy 5. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında 4 haftalık temel askerlik eğitimlerini tamamlayan 362. kısa dönem askerler, düzenlenen törenle yemin ettiler. And içme töreninin ardından, eğitimlerinde başarılı olan askerler ile alilerine, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile Vali Şehmus Günaydın hediyelerini verdi.
Törende konuşan Kastamonu Gölköy 5. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Özer Güneş, “Sevgili silah arkadaşlarım, biraz sizleri gururla izledik. Şanlı bayrağımız ve namus olarak nitelendirdiğimiz silah üzerine el koyarak gür sesinizle içtiğiniz andınız, askerlik hayatınız boyunca en zor koşullarda bile sizlere yol gösterecektir. İçtiğiniz andı, biran bile unutmayınız. Daima başınız dik, göğsünüz ileride olsun. Çünkü sizler, mazisi şanla ve şerefle dolu asil Türk milletinin evlatlarısınız. Görevinizi yerine getirmek için muhtaç olduğunuz kudretin damarlarınızdaki asil kanda mevcut olduğunu asla unutmayınız” dedi.
Törende asker annelerine de seslenen Güneş, “Yaklaşık 4 haftadır bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız, temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayarak, karşınızda sarsılmaz bir iradeyle dimdik durmaktadır. Sizlerin huzurunda vatan uğruna yemin etmiş bir şekilde hazır bulunmaktadırlar. Sizleri selamlayan evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır” diye konuştu. Güneş, temel eğitim sürecinde askerlerin yetiştirilmesinde ve Türk Silahlı Kuvvetleriyle birleşmesinde gösterilen gayret ve fedakarlıktan dolayı komutanlara da teşekkür etti.
Kısa dönem askerlerin yemin törenine katılan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, kutsal askerlik hizmetini ifa ederken yüce Türk milletinin verdiği bu onurun kıymetini her zaman bilmelerini isteyerek, “Sizleri bu yuvaya teslim eden aile bireylerinize ben, komutanınız olarak içtenlikle şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Alacağınız tüm görevleri, bu görev süresi içerisinde üstün bir görev anlayışı içerisinde ve vazife duygusu içerisinde, en önemlisi de vatan ve bayrak sevgisi içerisinde en iyi şekilde yerine getireceğinize içtenlikle inanıyorum. Bu görevinizin kutsal askerlik hizmetinizin size ve sizlerin şahsında değerli aile bireylerinize en önemlisi yüce Türk milletine ve yüce Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Türk Silahlı Kuvvetlerinize ve Jandarma Genel Komutanlığımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Tüm askerlerimize görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.
Program, 362. Kısa Dönem Askerler adına yaş kütüğüne plaket çakılması ile devam etti. Ardından kısa dönem erler, marş eşliğinde tören geçişini yaptı. Kısa dönem askerlerin yemin töreninde her zaman olduğu gibi yine duygu dolu anlar yaşandı. Asker yakınları geçiş töreni esnasında gözyaşlarını tutamazken, törenin ardından kısa dönem erler ve asker aileleri birbirleriyle hasret giderdi.
Asker aileleri ve yakınları, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin tören alanından ayrılırken büyük sevgi gösterisinde bulundu. Çocuklarının önce Allah’a sonra komutanlarına emanet olduğunu söyleyen asker aileleri, Orgeneral Mendi ile kısa süreli sohbet ettiler. Asker aileleri, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiği ve terör olaylarının arttığı bir dönemde Kastamonu’ya yaptığı ziyaretten ötürü teşekkür ettiler.
Asker ailelerini selamlayan ve buradaki çocukları seven Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ayrıca yemin törenine gelen yaşlılarında ellerinden öptü. Asker aileleri ile yakınlarının büyük sevgisine maruz kalan Orgeneral Mendi, daha sonra Ankara’ya gitmek üzere Kastamonu’dan ayrıldı.