Manisa Haberleri

Aksaray’daki Okullarda Öğrencilere İşitme Tarama Uygulanıyor

Haber 04.03.2016 15:09 Cuma
Aksaray’da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri tarafından okullarda öğrenciler işitme taramasından geçiriliyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Oğuz Keleş, “İşitme ile çocuk, sesleri tanır ve taklit ederek dil gelişimi sağlanır. Ayrıca etrafı ile iletişim kurabilmesi, sosyal becerilerini geliştirebilmesi ve kendini yönlendirmesi de ancak işitme ile mümkündür. İşitme yine çocuğun etrafındaki tehlikeleri algılamasında da önemlidir. İşitmenin çocuğun sadece beş duyusundan biri olduğu düşünülmemeli kişilik ve davranışlarının gelişimindeki temel taşlardan biri olduğu da unutulmamalıdır. İşitme kaybı erken dönemde tespit edilemeyen birçok çocuk öğrenme güçlüğü ile birlikte iletişim eksikliği nedeniyle yanlışlıkla otizm tanısı bile alabilmektedir ”dedi.
Öğrenim çağında işitme problemi olan çocuklar genellikle tembel olarak nitelendirildiği vurgusunu yapan, Dr. Oğuz Keleş, “Öğretmenini duyamamakta ve arkadaşları ile sağlıklı iletişim kuramamaktadır. Ancak erken tanı konulup tedavi edilmediğinde, çocuğun ileriki hayatında akademik ve sosyal gelişiminde tamiri mümkün olmayan ciddi olumsuz etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.
Yeni doğan İşitme Tarama Programı kapsamında, Aksaray’da Doğumevinde doğumdan sonra, bebeklerimize işitme testi uygulandığını aktaran Keleş, “Böylece erken teşhis ve tedavi imkanı sağlanmakta. İşitme kaybı ne kadar erken tespit edilirse rehabilitasyon başarısı da o kadar iyi olur. Bu konuda en önemli görev Aile Hekimlerimize düşmektedir. Ayrıca Aksaray’da Okul Çağı Çocuklarda, İşitme Tarama Programı başlatılmış olup, eğitimli personellerimiz tarafından taramalar devam etmektedir. Çocuklardaki işitme kaybının erken tanısı ve dolayısıyla doğru tedavisi toplumdaki sağlıklı birey sayısını artıracaktır. Ailelerin bilinçli yaklaşımı sayesinde durumdan şüphelenebilmek, risk faktörlerini bilmek sağlık kuruluşuna başvurup gerekli muayene ve tetkiklerle durumu erken tespit etmek son derece önemlidir” diye konuştu.