Manisa Haberleri

Köprübaşı HABERLERİ

Köprübaşı

Ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan Köprübaşı ilçesi Manisa il sınırları içerisindedir. Köprübaşı Manisa’nın diğer ilçeleri arasında yer alan; Demirci, Selendi, Kula, Salihli ve Gördes ilçeleriyle çevrelenmiştir. İlçe, il merkezinin kuzey doğu bölgesinde yer alır. Ayrıca il merkezine 120 km uzaklıkta bulunur. Etrafında büyük çoğunlukta dağlar yer alır. Hem Akdeniz iklimi hem de kara ikliminin etkileri ilçede ağırlıklı olarak varlığını gösterir. İlçe merkezinin nüfusu beş bini geçkin bir sayıya sahipken ilçenin köylerinin toplam nüfusu da yedi bini geçkin bir sayıdadır. Gelişmiş bir ilçedir ve dört adet ilkokula, iki adet liseye ve bir adet meslek yüksek okuluna sahiptir. Ayrıca ilçede kapalı spor salonu da bulunmaktadır. İlçede hizmet veren bir de devlet hastanesi vardır. Malazgirt Zaferi’nden itibaren Türklerin elinde bulunan Köprübaşı, Manisa’nın en sevilen ilçeleri arasında yer alır.

Köprübaşı’nda Ne Yenir Ne İçilir?

Köprübaşı, her dönem yiyecekleri ve içecekleri ile Manisa mutfağının özelliklerini yansıtır. Köprübaşı’nın meşhur yiyecekleri arasında kebaplar ve benzeri et yemekleri bulunur. Bu tür yiyeceklerin sık sık tüketildiği Köprübaşı özellikle düğünlerde ve özel günlerde sofralarını bu gibi lezzetlerle donatır. Bunun yanı sıra lezzetiyle tüm Manisa’ya nam salan keşkek, bayram sofralarının vazgeçilmezi kulak çorbası, ideal boyutlarıyla lezzetine doyulmayan kapama mantı, börülce tarator, şekerli pide, sinkonta, mantar tatlısı, tahinli ekmek, kavun tatlısı, mesir macunu, odun köftesi, bohça kebabı, güveç, şehzade tatlısı, katmer, kokoreç, zeytinyağlı yemekler bulunur. İçecek kültürü de gelişmiş olan Köprübaşı’nda tüm Manisa’da olduğu gibi sultan çayı, maden suyu, üzüm suyu gibi içecekler tüketilir. Bu yiyecekler ve içeceklerle ilgili Köprübaşı’nda gidilebilecek çok fazla mekan bulunur.

Köprübaşı’nın Geçim Kaynağı Nedir?

Köprübaşı ilçesinin belirli başlı gelir kaynakları vardır. Köprübaşı ilçesinde yapılan meslekler genelde tarımcılık, hayvancılık, dokumacılık ve örmecilik gibi geleneksel mesleklerdir. Ancak bunun dışında turizme dayalı işletmelerin varlığı da Köprübaşı ilçesinin geçimine katkı sağlar. Susuz tarıma elverişli toprağıyla çilek, kavun, üzüm, buğday, tütün, zeytin, arpa ve haşhaş üretimi yapılır. Tarımda en çok üretilen ürünlerden bir tanesi çilektir ve çilek üretimi son dönemde Köprübaşı’nın önemli getirilerinden olmuştur. Ayrıca çileğin mevcut durumu ilçe ekonomisini %80 oranında canlandırarak ilçedeki göç oranlarının da düşmesine zemin hazırlamıştır. Bunun yanı sıra tavuk ve horoz yetiştiriciliği de Köprübaşı’nda yoğun ilgi görüyor. Halk bunların yanı sıra Manisa’nın genelinde olduğu gibi halı dokumacılığına da yönelmektedir. İlçenin ve şehrin büyük bir bölümüne halı satışı yapılır. Ayrıca son dönemlerde sık rastlanmayan ve unutulmak üzere olan sepet örmeciliği de geçim kaynaklarının ufak bir bölümünü karşılar.

Köprübaşı’nda Gezilecek Yerler

Manisa’nın doğasını ve kültürünü yoğun bir şekilde yansıtan Köprübaşı’nda tarihi ve kültürel anlamda olduğu kadar doğal anlamda da gezilmesi gereken birçok yer bulunur. Köprübaşı gezip görülecek yerler arasında ilçenin doğal yapısını kaybetmemiş köyleri, tarlaları, ovaları ve dağları bulunur. Bir de bunun yanı sıra Demirköprü Barajı gibi yapılar da ilçede mutlaka görülmesi gereken alanlar arasında bulunur. İlçenin tarihi çok köklü olsa da birçok eser ne yazık ki günümüze kadar korunamamıştır. Ama ilçenin doğal yapısı hala kendisini korumaktadır. Çilek ve üzüm bahçeleri hem fotoğrafçıların hem de doğa severlerin ilgi alanı olmuştur. İlçeyle ilgili merak edilen diğer tüm kültürel bilgiler ve kanıtlar Manisa Müzesi’nde sergilenmektedir. Şehir merkezine geçiş yapılarak bu müzeye de gidilebilir. Ulaşım araba vasıtasıyla çok kolay bir şekilde sağlanır.

Son Dakika Köprübaşı Haberleri

Köprübaşı Haberleri Ajans Manisa’dan okunur. Köprübaşı Haberleri ile ilgili Spordan siyasete tüm gelişmeler Ajans Manisa’da. Köprübaşı’dan haberiniz olsun…