Manisa Haberleri

Kula HABERLERİ

Kula

Kula ilçesi Manisa'nın Uşak’la sınırını oluşturan ilçelerden bir tanesidir. Ülkemizin Ege Bölgesi’nde bulunur. Kula ilçesinin çok derin bir tarihçesi vardır. Ayrıca görsel olarak da oldukça ilgi çekmektedir. Bölgede çeşitli arkeolojik ve etnografik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tarihi açıdan değerlendirmeye alınmıştır. Demirköprü barajının biraz ilerisinde Divriği'de ilkel insan ayak izine rastlanmıştır. Milattan önceye ait mermerler ve kitabelere rastlanması da Kula’nın çok eski bir tarihe sahip olduğunu apaçık ortaya koyar. İsmi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak Bizanslılar zamanındaki adı ‘’Opsikion’’dur. Osmanlı dönemindeki konumu oldukça önemlidir. Kütahya sancağına ait olduğu kayıtlarda yazmaktadır. Daha sonrasında Saruhan sancağına geçmiştir. Cumhuriyet dönemi sonrasındaysa Manisa ilinin bir ilçesi haline gelmiştir.

Kula’da Ne Yenir Ne İçilir?

Kula ilçesinin yiyecek ve içecek kültüründe Manisa'nın kültürel öğeleri ağırlıklı olarak yer alır. Daha çok et yemekleriyle ünlüdür. Bunun yanı sıra pideleri ve börekleri de sevilmektedir. Birçok çatlı çeşidi vardır. En sevilen tatlıları arasında tatlı peynir böreği, peynir lokması, höşmerim, pelte kuyruk helvası, susamlı börek gibi tatlılar vardır. Bunun yanı sıra kapama, ayak aşı, Kula kaburgası, uykuluk ve erik aşı gibi yemekler de Kula’nın yöresel yemekleri arasındadır. Ekmek dolması ve döndürme gibi yiyecekler de Kula’da çok sık tüketilir. Tirit, en sevilen yiyecekleri arasında yer alır. Bu yemekler davet yemekleri olarak adlandırılır ve düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde kutlamalarda yapılarak servis edilir. Manisa'nın birçok bölgesinde olduğu gibi Kula ilçesinde de helvaya verilen önem oldukça büyüktür. Birçok farklı çeşitte helva yapılır. Bunlardan en ünlüsü tahinli helvadır. İçecek kültürüne gelecek olursak; Gediz Vadisi kenarından çıkan maden suyu ülke çapında büyük bir üne sahiptir.

Kula’nın Geçim Kaynakları Nelerdir?

Kula halkı geçimini hayvancılıktan ya da tarımdan sağlar. Kula’nın turistik bir bölge haline gelmesi çeşitli meslek dallarını da doğurmuştur. Turizm ve bunun yanı sıra rehberlik gibi meslek dalları da Kula'da yoğun ilgi görür. Tahıllar, sebzeler ve meyveler yetiştirilir. Bunlar satılarak gelir elde edilir. Aynı zamanda bazı kesimlerinde arıcılık faaliyetleri de yapılır. Ekonominin büyük bir bölümü sanayiye dayanır. Ormancılık da Manisa'nın Kula ilçesinde yer alan geçim kaynaklarından bir tanesidir. Kula'da birçok meyvenin ve sebzenin yetiştiği söylenebilir. Aynı zamanda Manisa'da yaban kedisi adı verilen ve nesli koruma altına alınan bir tür de bulunmaktadır. Bu kedi türü ev kedilerinin atası olarak kabul edilir. Manisa'nın çeşitli bölgelerinde sıklıkla gözlemlendiği gibi Kula'da da yaban hayatında gözlemlenir.

Kula’da Gezip Görülecek Yerler

Kula, gezilecek birçok tarihi ve doğal alana sahiptir. Turistik açıdan büyük bir öneme sahip olan bu yerler ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kula'nın tarihi evleri yapısıyla ve mimarisiyle dikkat çeker. Kula volkanik jeoparkı, en sık ziyaret edilen alanlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra Emir kaplıcaları ya da Kula peribacaları ücretsiz bir şekilde gezilip görülebilecek yerlerdendir. Divit Yanardağı Kula’nın en meşhur doğal güzellikleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra ilçede Meryem Ana Kilisesi, Tapduk Emre ve Yunus Emre Türbesi, Kenan Evren Etnografya Müzesi gibi yapılar da bulunur. Diğer mimari yapılar arasında Kula Salihli yolu üzerindeki Carullah bin Süleyman Camii gibi eski ve köklü camiiler yer alıyor. Kula tüm güzellikleriyle görülmeye ve gezilmeye değer bir ilçe. Manisa'nın tüm kültürel değerlerini de içerisinde taşıyor. Bunun yanı sıra iklim, yer şekilleri ve toprak yapısı Manisa'nın diğer ilçeleriyle benzer özellikler gösteriyor.

 

Son Dakika Kula Haberleri

Kula haberleri ile ilgili tüm gelişmeler anlık olarak Ajans Manisa’da. Son Dakika Kula Haberleri için ajansmanisa kula kategorisinden tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz. Kula’dan haberiniz olsun…