Manisa Haberleri

Salihli HABERLERİ

Salihli

Doğal güzellikleri ve geçmişe ışık tutan tarihî değeriyle Salihli gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine gerçekten cömerttir. Ayrıca bölgede aşırı bir kalabalık nüfusun olmaması ve yeterli konaklama olanaklarıyla ziyaretiniz esnasında keyif alabilirsiniz. Bölgeye aşırı soğuk ve sıcakla karşılaşmamanız adına ilkbaharda uğramanızı öneririz, çünkü Salihli en güzel ilkbahar mevsiminde güzeldir. Şuraları Salihli gezi rehberi içine dahil edebilirsiniz:

Sardes Antik Kenti: Salihli’nin ilk oluşum temellerinin atıldığı yerleşim bölgesi.

Kurşunlu Kaplıcaları: Çevresindeki mesire alanları, termal tesisler ve diğer sosyal olanaklarla keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Adala Kanyonu

Bintepe Tümülüsleri

Divlittepe fosil ayak izi kalıntıları

Gölmarmara

Gördüğünüz gibi canlı türü çeşitliliği, sağlıklı şifalı sular, piknik ve mesire alanları ya da tarihe tanıklık eden yapılar konusunda cömert bir bölgeden söz ediyoruz. Salihli gezilecek yerler listesinin belki de en başına fosil ayak izlerini ekleyebiliriz. Arkeologlara göre 26000 sene öncesine dayanan bu kalıntılar, medeniyetlere tanık olan Salihli hakkında daha iyi fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır.

Bu ilçede seyahat ederken ilçe içi minibüs ya da taksileri kullanabilirsiniz. Önemli eserlere ya da Salihli gezi rehberi için ideal bölgelere nasıl ulaşacağınız konusunda tabela ve yönelteçleri kullanmaktan çekinmeyiniz.

Salihli Tarihi

Hititler vaktinden beri yaşanmaya devam eden Salihli tarihi, bilinmeyen, yazı ve maden çağları öncesinde de yerleşime konak olmuştur. Bunu özellikle fosil ayak izi kalıntılarından anlayabiliriz. Daha sonra paranın bulunmasıyla bilinen Lidya devletine başkent olan Salihli’nin değeri artmıştır. Bunların ardından Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletleri için önemli yerleşimlerden olan Salihli, tarihe ışık tutan yapılarıyla görülmeye değerdir. Bölgede sanayi, tarım, kültür ve siyasetin eş güdümlü gittiğini dile getirmek mümkündür. Bilindiği gibi Manisa Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli sancak kentlerinden biriydi ve bu yüzden de insanların faaliyetlerinin her koldan şekilleniyor olması Salihli tarihi açısından yadsınamaz bir gerçektir.

Salihli’de Ne Yenir?

Seyahat noktalarının aksine Salihli’de ne yenir sorusuna maalesef çok seçenekli bir yanıt vermek mümkün değildir. Bölgenin en meşhur yiyeceği Salihli köfte olarak bilinir. Arzu edilmesi halinde şehir merkezindeki birçok lokanta ve restoranda pişen bu köfte, odun ateşinde pişmesiyle tanınır. Onun dışında hemen her yerde bulunabilen birçok yiyeceği bulabilirsiniz. Manisa’nın meşhur yiyeceklerini bu şirin ilçede de tatmanız olasıdır.

Salihli yerli halkı organik beslenme konusunda gerçekten dikkat ederler. Bu nedenle yerli halkın pazarlarına seyahatiniz sırasında uğrayarak ev yapımı pekmezler, yoğurt ve peynir çeşitleri ya da yazlık / kışlık diğer besinler gibi birçok seçeneğe rastlayabilirsiniz.

Salihli’de Eğlence Ve Alışveriş

Yerli halk, Salihli’de eğlence mekanları yerine parkları ve açık piknik alanlarını tercih eder. Ancak az sayıda da olsa ilçede kafe konseptinin görüldüğünden söz edebiliriz. Genelde kahve ve atıştırmalıklar üzerinden ilerleyen kafe kültürü içerisinde, zevkinize uyan mekanlara rastlamanız olasıdır.

Bu şirin ilçede alışveriş ve hediyelik eşya bulurken zorlanmazsınız. Küçük ev aletlerinden bakır ve diğer ürünlere geniş yelpazesiyle ziyaretçisini bu açıdan mutlu eden Salihli merkezinde, sevdikleriniz için hediyeler alabileceğiniz esnaf dükkanlarını barındırır. Aynı zamanda büyük zincir mağazalar ve zincir  yeme içme mekanlarının toplandığı alışveriş merkezleri ile de seyahatinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Görüldüğü gibi Salihli gezilecek yerler konusunda olduğu gibi eğlence ve alışveriş konusunda da ziyaretçisine tatmin edici bir görüntü vermeye çalışıyor.

 

Son Dakika Salihli Haberleri

Manisa’nın güzide ilçesi Salihli ile ilgili tüm gelişmelere Ajansmanisa.com Salihli Haberleri kategorisinden ulaşabilir, en güncel Salihli haberlerini takip edebilirsiniz.