Manisa Haberleri

Sarıgöl HABERLERİ

Sarıgöl

Manisa'nın en meşhur ilçelerinden bir tanesi olan Sarıgöl, Denizli ile sınır görevi görür. Yaklaşık 35000 civarında bir nüfusa sahiptir. İlçenin ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir görüş yoktur. Ancak oldukça eski bir tarihe tanıklık ettiği söylenebilir. Çünkü Sarıgöl ilçesi içerisinde çok fazla ören yeri bulunur. Coğrafi yapısı Ege Bölgesi ile uyumludur. Çeşitli yaylalar ve dağlar ilçe sınırları içerisinde yer alır. İlçede Akdeniz iklimi gözlemlenir. İlçe, yaz boyunca sıcak ve kurak; kış ayları boyunca ılık ve yağışlıdır. İlçeye nadiren kar yağışı olur. Bunun dışında kış aylarında yağmur yağışı sıkça gözlemlenir. Çam ve meşe ormanları, pınar, kavak, meyve ağaçları çoğunluktadır. Manisa'da en yakın olduğu diğer ilçeler Alaşehir ve Kula ilçeleridir. Aşure ve keşkek günleriyle, üzüm festivaliyle, bağ bozumu şenlikleri ile ünlü bir ilçedir. Haftalık olarak Sarıgöl Gündem Gazetesi yayımlanmaktadır.

Sarıgöl’de Ne Yenir Ne İçilir?

Manisa'nın tamamında olduğu gibi Sarıgöl ilçesinde de yiyecek ve içecek kültürü gelişmiştir. Tarihi değerlere ve kültüre dayanan bu yemekler arasında; keşkek, aşure, helva gibi farklı tatlar yer alır. Sarıgöl yöresindeki yerel yemeklerde genellikle yabani otların kullanıldığı görülür. Ayrıca üzümlü pidesi ve pekmezi Sarıgöl'ün meşhur yiyecekleri arasında yer alır. Manisa'nın diğer ilçelerinde olduğu gibi kapamalar, kebaplar ve farklı helva türleri Sarıgöl'de de varlığını korumakta ve uzun yıllardır devam ettirmektedir. İçecek olarak çok geniş bir yelpazeden söz etmek mümkün olmasa da maden suları yoğun ilgi görür. Ayrıca çok yetiştirilen üzümün de suyu içecek haline getirilip tüketilebilir. Bunun yanı sıra diğer meyve suları da Sarıgöl içecek kültüründe yer alan alternatifler arasındadır.

Sarıgöl Geçim Kaynakları

Sarıgöl ilçesinde geçim kaynakları başlıca tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık tarım kadar ilgi görmese de tarımda birçok farklı meyvenin ve sebzenin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle üzüm bu ilçenin en önemli ekonomik gelirini oluşturur. Bunun yanı sıra Manisa'nın iklimi ve kültürü nedeniyle sıkça ziyaret edilen yerlerden birisi olması bu ilçede turizme de katkı sağlamış ve yeni meslek dallarını ortaya çıkarmıştır. Sarıgöl ilçesinde diğer ilçelerde olduğu gibi dokumacılık ve işletmecilik ilgi gören meslek dalları arasındadır. Tıpkı dokumacılık gibi şu anda ilgi görmeyen ama Sarıgöl ilçesinde geçmişten bu yana varlığını koruyarak devam ettirilen bir diğer meslek türü de sepet örmeciliğidir. Zaman zaman basının gündemine oturmuş olan bu konu sepet örmeciliği mesleğinin Sarıgöl ilçesinde hâlâ önemini koruduğunu kanıtlamaktadır.

Sarıgöl Gezip Görülecek Yerler

Sarıgöl ilçesinin geniş bir tarihçesi vardır. Sarıgöl’de gezip görülecek yerler de çoğunluktadır. Afşar barajı ve mesire yeri, asar yaylası mesire alanı bu gibi alanlar arasında yer alır. Ayrıca üzüm festivalinin yapıldığı alanlar her yıl üzüm festivali zamanında ziyaretçi akınına uğramaktadır. İlçenin köyleri hala doğallığını koruyan özellikleriyle dikkat çeker. Sarıgöl ilçesinin tarihçesi çok eski olduğu için tarihi ve kültürel yapılar günümüze kadar korunamamıştır. Üstelik Manisa şehrinin fay hattı üzerinde bulunmasından dolayı çok yüksek yapılara müsaade edilmemektedir. Ancak ilçe kültürüne ve tarihine dair önemli kalıntılar ve bulgular Manisa Müzesi’nde sergilenmektedir. Bunun yanı sıra doğal alanları korunarak bugünlere kadar ulaştırılabilmiştir. Manisa'nın en dikkat çeken doğal alanlarından bir tanesi de Afşar Köyü’dür. Afşar Köyü de Sarıgöl ilçesi sınırlarında bulunur. Öyle ki meyve ve sebze tarlaları, ekin alanları mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Sarıgöl ilçesi kültürüne çok bağlı bir ilçedir. Düzenli aralıklarla etkinlikler ve faaliyetler hazırlanır. Bunlar tüm ilçe halkına açık olduğu gibi dışarıdan gelen ziyaretçilere de açık olan etkinliklerdir. Sarıgöl ilçesinin kültürünü ve tarihini daha yakından tanımak için bu tür etkinlikler ziyaret edilebilir.

 

Son Dakika Sarıgöl haberleri

Ajans Manisa ile Sarıgöl’den haberiniz olsun. Anlık haber takip sistemimiz ile tüm Sarıgöl Haberleri bu kategoride listelenmektedir.